Događaj će se održati u Kući Rista Ratkovića, u nedjelju, 23. februara, sa programom koji povezuje kulturu, inkluziju i angažovanu književnost.
Program događaja:
Panel diskusija „Kultura i inkluzivnost“ – razgovor o značaju pristupačnosti i inkluzije u kulturnim i umjetničkim sadržajima (početak u 12.30h)
Razgovor sa književnicom i aktivistkinjom Minjom Mardjonović(Jefimija, žena koja čeka i Jefimija, žena koja neće) , moderatorka razgovora Anđela Bulajić, novinarka i književnica (početak u 13:30h).
Događaj je dio šire inicijative projekta Change/Promjena, koji uključuje panel diskusije, predavanja i networking sesije s ciljem jačanja dijaloga između organizacija civilnog društva, donosilaca odluka i kulturnih institucija.
Prvi dio projekta realizovan je tokom 5. Filmskog festivala „Uhvati film“ u Kotoru, dok se drugi dio AFTERFEST segment odvija u Bijelom Polju gdje je već održana radionica u Gimnaziji „Miloje Dobrašinović“ o kreativnim pristupima u radu sa osobama sa invaliditetom kroz filmsku produkciju koju je vodila glumica Branka Otašević.
Projekat „Change/Promjena“ realizuje NVU Art 365 u okviru programa “U PRAVO VRIJEME – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske kulture”, koji sprovode NVO Juventas, Help Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje – CEMI, Queer Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, uz podršku Delegacije Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.
Biografija Minje Marđonović :
Minja Marđonović @100GLAVA rođena je 1989. godine u Mostaru. Na Fakultetu političkih nauka u Beogradu diplomirala je politikologiju, a na Studijama roda magistrirala kulturologiju kritikom institucije braka iz perspektive slobodne ljubavi, oslanjajući se pritom na anarhističke eseje čuvene feministkinje dvadesetog vijeka – Eme Goldman. Doktorantkinja je kulturologije na matičnom fakultetu, s idejom da istraživački preispita konstrukciju heteroseksualne ljubavi devetnaestog vijeka. Objavila je i svoj prvi naučno-istraživački rad na temu: FEMINISTIČKI KONCEPT SLOBODNE LJUBAVI: EMA GOLDMAN. Pored akademske posvećenosti feminističkoj teoriji, Minja Marđonović svoju političku borbu artikuliše kroz društveno angažovanu književnost. Usmjerena na svoj literarni i aktivistički rad, živeći neko vrijeme u Indoneziji, napisala je svoj prvi roman „Jefimija, žena koja čeka“, ne bi li na taj način romantičnoj beletristici ponudila alternativniji pristup lično-političkom životu jedne žene. Svojim drugim romanom „Jefimija, žena koja neće“, nastavljajući Jefimijinu životnu storiju, nemilosrdno otvara pitanja ženskog tijela, moranja i htijenja kao najvažnija lično-politička pitanja heteroseksualne žene u višedimenzionalnom patrijarhatu.