Vulkan Laki-Laki, koji se nalazi na ostrvu Flores, eruptirao je u nedjelju, po lokalnom vremenu u 23:57 sati, izbacujući vatrenocrvenu lavu, vulkanski pepeo i užareno kamenje do visine od 2.000 metara.
„Nakon erupcije došlo je do nestanka struje, a zatim je padala kiša i velike munje koje su izazvale paniku među stanovnicima“, rekao je u ponedjeljak Hadi Wijaya, glasnogovornik Centra za vulkanologiju i ublažavanje geoloških opasnosti (PVMBG) Reutersu, dodajući da su vlasti podigle status vulkana na najviši nivo uzbune.
Vatrena lava i kamenje pogodili su najbliža naselja oko četiri kilometra od kratera, paleći i oštećujući kuće stanovnika, rekao je Hadi.
Od ponedjeljka popodne najmanje 10 ljudi je poginulo, rekao je lokalni zvaničnik Heronimus Lamawuran, dodajući da je erupcija zahvatila sedam sela.
„Od jutros smo počeli da evakuišemo stanovnike u druga sela koja se nalaze oko 20 kilometara od kratera“, rekao je on.
Indonezijska agencija za katastrofe upozorila je na potencijalne bujične poplave i hladne tokove lave u narednim danima, rekao je portparol agencije Abdul Muhari.
Lokalna vlada je proglasila vanredno stanje u narednih 58 dana, rekao je Abdul, što znači da bi centralna vlada mogla pomoći u pružanju pomoći za 10.000 pogođenih stanovnika. Vlasti i dalje prikupljaju podatke o broju evakuisanih.
Najbliži aerodrom, koji se nalazi u gradu Maumere, privremeno je zatvoren, dodao je. Indonezija se nalazi na „pacifičkom vatrenom prstenu“, području visoke seizmičke aktivnosti na više tektonskih ploča.
Ova erupcija slijedi nakon niza erupcija.
U maju je vulkan na otoku Halmahera, Mount Ibu, izazvao evakuaciju iz sedam sela.
Vulkan Ruang u sjevernom Sulawesiju također je eruptirao u maju i natjerao vlasti da evakuiraju više od 12.000 ljudi.
Bujične poplave i hladni tokovi lave s planine Marapi u pokrajini Zapadna Sumatra u maju su ubili više od 60 ljudi.