Zbog stalnog rasta cijena sve je teže upravljati kućnim budžetom, pa je trećina građana Crne Gore u kreditima.
Da će povećanje plata kroz program Evropa sad 2 značiti i nova zaduženja smatra Maja Aleksić, savjetnica za lične finansije.
„To se pokazalo i kod Evrope sad 1. Moj savjet je da to ljudi ne rade, živimo u periodu jake inflacije“, poručuje Aleksić.
Anketirani građani kažu da se bez kredita danas vrlo teško može, ako hoćete pristojan život. Neki od anketiranih nijesu imali samo svoj kredit, već participiraju i recimo u ćerkinom, sinovljevom, ženinom.
Građani moraju biti dobro informisani o uslovima podizanja i vraćanja kredita, o kamatnim stopama i tipovima kredita, ali nemaju mnogo izbora, smatra Aleksićeva.
„Banke na tržištu imaju slične kamatne stope, pa se građani odlučuju za banku koja im je najbliža i koja ima najbržu proceduru, to je realnost u Crnoj Gori“, kaže ona.
Podizanje kredita je najrizičnije kada su nam finansije već poljuljane, a rizik zavisi i od namjene kredita.
„Ako su to krediti koje ulažemo u pokretanje privatnih biznisa posebno ako prije toga nismo odradili biznis plan koji će nam dati procjenu rizika za taj poduhvat, onda može biti rizično“, objašnjava Aleksić.
Stara zaduženja vraćaju novim kreditima, a refinasiranje je opradano samo kada se njime smanjuje kamata i ukupan dug, no to uglavnom nije razlog za refinasiranje kredita, zaključuje savjetnica za lične finasije.
„Kod refinansiranja kredita vi više puta plaćate kamatu na istu osnovicu, time što svaki put imate novi ugovor, na istu osnovicu plaćate kamatu, nikako da izađete iz zaduženja“, kaže Aleksić.