Tramp je u objavi na Truth Socialu, vlastitoj društvenoj mreži, poručio da „neće dopustiti da TikTok ostane u mraku“ nakon što sutra preuzme dužnost predsjednika. TikTok, u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, danas je, i prije stupanja na snagu zakona o njegovoj zabrani, prestao s radom za svojih 170 miliona američkih korisnika.
Zašto je zabranjen u Americi?
Nastavak rada aplikacije onemogućen je zbog bojazni da bi kineski zvaničnici mogli zloupotrijebiti američke podatke i informacije. Korisnicima se prikazuje poruka upozorenja u kojoj piše da su TikTokove usluge „privremeno nedostupne“.
Američki Vrhovni sud prekjuče je potvrdio zakon prema kojemu ByteDance, vlasnik TikToka, mora prodati popularnu aplikaciju koju koristi gotovo pola Amerikanaca ili će danas biti zabranjena u zemlji zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
Što kaže Tramp?
„U ponedjeljak ću potpisati izvršnu uredbu kojom ćemo odgoditi zakonsku zabranu kako bismo mogli sklopiti dogovor o zaštiti naše nacionalne sigurnosti. Uredbom ćemo takođe potvrditi da neće biti odgovornosti za bilo koju kompaniju koja je pomogla TikToku da se ugasi prije moje uredbe“, napisao je Tramp u objavi.
Tramp je sugerisao da bi SAD mogao preuzeti „50% vlasničke pozicije“ u TikToku kao dio zajedničkog pothvata, sugerišući da bi to moglo značiti saradnju s matičnom kompanijom ByteDance.
„Čineći ovo, spašavamo TikTok, držimo ga u dobrim rukama i dopuštamo mu da kaže svoje. Bez odobrenja SAD-a nema Tik Toka. Uz naše odobrenje, vrijedi stotine milijardi dolara – možda bilione (hiljade milijardi, op.a.)“, napisao je Tramp.
Tramp je ranije rekao da razmatra tromjesečno odgađanje zabrane rada za TikTok.