Ove snage bi nastupale na svim socijalnim mrežama i arhitekturama 24/7

Izraelci dobijaju bitke, ali gube medijski rat

Foto: AP

Istraživački centar Alma u najnovijoj analizi donosi detaljno uputstvo o tome kako popraviti međunarodni ugled Izraela koji je narušen operacijama izraelske vojske u Pojasu Gaze, Libanu, Siriji, Iranu i Jemenu.

Polazna ocjena analize Istraživačkog centra Alma jeste da izraelska vojska svojom tehničko-tehnološkom superiornošću ostvaruje sve ratne ciljeve. Međutim, vojne uspjehe u sjenu baca nikad lošija slika Izraela u međunarodnim okvirima globalnih narativa.

Ono što je zanimljivo istaći jeste njihov stav da su u tom pogledu najveći krivci globalni mediji, od kojih američki mediji prednjače. U tom kontekstu navode se primjeri Palestinaca koji su umrli od gladi, za koje izraelski propagandisti tvrde da su umrli od drugih bolesti.

Međunarodni ugled Izraela nije samo problem Izraela već i njegovih najbližih saveznika navodi se u analizi, čime se potvrđuje teza da loš ugled Tel Aviv čini sve nepopularnijim partnerom na Bliskom istoku.

papa lav xiv Vatican Media via AP tanjug 681e2de209143

Papa: Ovaj svijet pljačka šačica tirana

Emanuel Makron AP

Makron poručio tinejdžerima: Isključite telefone i čitajte

Uzimajući u obzir sve navedeno, sagledavši sve dosadašnje pristupe medijskom i informacijskom ratovanju Izraela, iz centra Alma daju šest konkretnih prijedloga kako bi u ratovanju narativa i informacija Izrael ostvario pobjedu jednaku onoj na bojnom polju.

Kognitivno ratovanje prvi je od savjeta što bi značilo formiranje centara za širenje dezinformacija uz infiltraciju u Al Jazeeru i druge medijske kuće koje izvještavaju iz Pojasa Gaze i sa Zapadne Obale.

Drugi savjet jeste brzina, odnosno, ubrzavanje odgovora na informacije koje objavljuje Hamas. Prema procjeni centra Alma, navodna izraelska nastojanja da odgovore na palestinske dezinformacije traju duže nego što bi trebali pa bi rješenje bilo skratiti to vrijeme brzim instant informacijama.

Treći savjet jeste više resursa i bolja organizacija jer je opšta ocjena da je Izrael uložio jako malo u propagandne i lobističke grupe u SAD-u i Evropi zbog čega gubi informacijski rat. U kontekstu organizacije, savjet je formiranje jedinstvene mreže medija i grupa koji bi iste sadržaje dijelili u istim koordiniranim intervalima.

Četvrti savjet jeste odvajanje Hamasa od ljudskih štitova što se odnosi na nastojanja da se palestinski borci istjeraju iz svojih dobro utvrđenih pozicija, tunela i skloništa kako izraelsko zrakoplovstvo ne bi koristilo oružja koja ubijaju veliki broj civila, a što se u informacijskom ratovanju okreće protiv njih.

Peti savjet pristrasne naracije odnosi se na stratešku promjenu promišljanja u Izraelu s ciljem da medijska bitka postane jednako važna kao i vojna jer će u suprotnom biti izgubljene mogućnosti za plasiranje informacijskih operacija.

Ovdje je bitno istaći da se u analizi poziva izraelska vojska da smanji restrikcije na informacije već da iste masovnije dijeli na društvenim mrežama dolazeći tako brže i direktnije do svjetske javnosti.

I šesti odnosno najbitniji savjet jeste formiranje informacijske vojske što se odnosi na usvajanje prijedloga profesora Kobija Michaela, prema kojem je potrebno formirati granu izraelske vojske namijenjenu za brzo i globalno informacijsko ratovanje.

Ove snage bi nastupale na svim socijalnim mrežama i arhitekturama 24/7 prema dogovorenoj propagandnoj dinamici tema i sadržaja. Poseban cilj napada ovih informacijskih snaga bile bi institucije, agencije i medijske kuće koje promoviraju palestinske napore za odbranu od Izraela.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Kadeti poraženi od Španije

Sport

16.04.2026.

Silva nakon skoro deceniju napušta Siti

Lazović: Sve tri reprezentacije su zahtjevne na svoj način

Lionel Mesi kupio klub iz pete lige Španije

Alkaraz se povukao sa turnira u Barseloni