EMISIJA REFERAT

Šušić: Krajem februara usvajanje budžeta u Glavnom gradu; Krnić: Vrijeme pokazuje ispravnost naših teza o dvije korporacije

Šef odborničkog kluba koalicije Za Budućnost Podgorice, Mitar Šušić kazao je u emisiji "Referat"na Gradskoj RTV da opozicija pokušava na sve načine da izazove vlast da upotrijebi represivne mjere kako bi od toga gradili političku platformu i pravili društveno-političku priču. Odbornik Pokreta Preokret, Mirza Krnić uvjeren je da vrijeme pokazuje ispravnost teza o dvije velike korporacije, odnosno političke partije, iza kojih, kako navodi, Pokret preokret i dalje čvrsto stoji.

Šušić je naveo da imamo neodgovorno ponašanje opozicije.

„O budžetu pričamo kao o političkom pitanju, odnosno ne uspijevamo da dođemo do brojki i razgovaramo o tome. Na državnom nivou je to postalo smiješno građanima. Imamo opoziciju koja nije izgovorila nijednu riječ što se tiče stavki iz Nacrta budžeta. Ako je u nekom segmentu prekršen Ustav, onda ocjenu toga može dati samo Ustavni sud. U ovoj situaciji imamo da je od Ustavnog suda došao jedan input ka Skupštini Crne Gore da je neki sudija stekao uslove za starosnu penziju i da je nakon toga Ustavni odbor postupio na jedini način na koji je mogao da postupi. Nezadovoljni takvom odlukom, političke partije koje čine opoziciju, kreću u blokadu političkog sistema, jer smatraju da je prekršen Ustav“, kazao je Šušić.

Privremeno finansiranje, kako kaže, u određenom stepenu ugrožava stabilnost državnih finansija i realizaciju kapitalnih projekata, dok će se u Glavnom gradu to odraziti na kapitalne projekte.

„Neće biti usvojen Agrobudžet na vrijeme, a to poljoprivrednici znaju šta znači. Imamo već poteškoće sa isplatom socijalnih davanja i time kako će se ta sredstva preusmjeravati. Neophodno je da budžet bude usvojen što prije. Opozicija još nije ni pročitala Nacrt budžeta i njih to ni ne zanima. Rješenje vidim u pritisku njihovih birača i njihove baze koja je ugrožena ovakvim postupanjem. Građani su ugroženi zbog svega što se dešava. Blokada donošenja najvećeg zakona u državi, može predstavljati samo poteškoću i nešto što neopravdano odlaže procese u državi, kao i nešto što je na štetu građana“, istakao je Šušić.

„Žele da uvedu Crnu Goru u nestabilnost“

Prema njegovim riječima, opozicija je svjesno odabrala temu penzionisanja sudije Ustavnog suda, koja je „toliko besmislena da se iz nje nikako ne može izaći i da mogu produžiti taj nivo blokade do nekih krajnjih rokova“.

„Oni žele da pokušaju na sve načine da izazovu vlast, a koja ima veliku odgovornost. Postoje samo dvije mogućnosti – ili da primjenite poslovničke odredbe i poslanike koji očigledno narušavaju red i ometaju dinamiku političkog života udaljite sa zasijedanja i onda sjednete i izglasate te zakone. Drugi model je da ih pustite da se na ovaj način prikažu u svom nekom pravom svjetlu. Vlast bira ovaj drugi put, jer ne želi da im priušti ono što su jedino suštinski očekivali od ovakvih poteza, odnosno da će neko na prvoj narednoj sjednici da pozove policiju da ih iznesu, a da oni na tome grade političku platformu i da se vjerovatno pripoje protestima koji uporedo teku. Od toga žele da prave društveno-političku priču koja bi imala ‘bum’ efekat, iako iza toga suštinski nema ništa. Potez vlasti da ne primjenjuje represivne modele je dobar. Kroz odlaganja sjednica gubi se na vremenu, ali se potpuno razobličava jedna politička matrica koja Crnu Goru želi da uvede u nestabilnost, jer samo tako znaju da funkcionišu“, kazao je Šušić.

„Krajem februara usvajanje budžeta u Glavnom gradu“

On je naveo da usvajanje budžeta u Glavnom gradu očekuje krajem februara, te da to iz više razloga nije moglo da se uradi po kratkom postupku krajem prošle godine.

„Vjerujem da smo kao vlast u Skupštini Glavnog grada postupili veoma odgovorno. Mislim da bi se ponijeli neodgovorno prema građanima kada bi došli sa Predlogom budžeta i zakazali hitnu sjednicu da bi usvojili budžet, dokument od više stotina strana, bez nekog kvalitetnog razmatranja i bez mogućnosti da se kvalitetno odrade pripreme, podnesu amandmani i uopšte raspravlja o njemu. Gradonačelnik koji je izabran u subotu veče, trebalo je u ponedjeljak da uputi Predlog budžeta i mislim da bi naše insistiranje na tome bilo neodgovorno i prema tom čovjeku. Imali smo i zahtjev opozicije koja je tvrdila da ima kvalitetne amdandmane koje treba razmotriti. Zbog svega toga se došlo do stava da sjednicu treba zakazati u januaru. Nakon toga pojavili su se formalni zahtjevi Ministarstva finansija da to treba da prođe određenu novu proceduru i to će uzrokovati kašnjenje od nekoliko sedmica. Mislim da će kraj februara biti optimalan rok“, kazao je Šušić.

Ističe da su neodgovorne najave opozicije da će blokirati rad Skupštine Glavnog grada ukoliko ne bude formirana vlast u Budvi.

Privremeno finansiranje u Glavnom gradu, kako je rekao, usloviće stopiranje kapitalnih projekata.

Šušić je govorio i o problemima u gradskim preduzećima koji traju godinama, navodeći da je osnovana kritika da se ni nakon promjene vlasti nije previše uradilo.

„Prije svega, jer ste zatekli sistem koji je decenijama funkcionisao na taj način. Zatekli smo ogroman višak zaposlenih na papiru, a manjak u stvarnosti, jer su mnogi na bolovanjima i preraspodjeli koja ne može da podržava osnovni proces rada. Vrlo često je novi menadžment morao da angažuje dodatne ljude da bi obavljali osnovne poslove, jer se u preduzećima vodi da neko radi te poslove, ali tog nema ili ne želi da radi. Ušlo se u dodatno zapošljavanje koje može da bude opravdano. Postoje određena gradska preduzeća, o čemu će vjerujem i gradonačelnik Mujović dati svoj stav, koja ne pokazuju održivu težnju za ozdravljenjem. Među njima je Vodovod i nadam se da će menadžment tog preduzeća odrediti prioritete. Stečaj nije opcija kojem težimo, ali ako je to nešto bez čega se ne mogu riješiti problemi, onda i to treba razmatrati kao opciju“, naveo je Šušić.

„Vrijeme pokazuje ispravnost naših teza o dvije korporacije“

„Kada priznajete da ništa ne možete da uradite od opozicije, pokazujete da ne umijete da upravljate procesima. S druge strane, nema neke vizije ni od strane opozicije i mi smo trenutno i u institucionalnoj i u ekonomskoj blokadi“, kazao je odbornik Pokreta Preokret Mirza Krnić, u emisiji „Referat“ Gradske RTV.

On je uvjeren da vrijeme pokazuje ispravnost teza o dvije velike korporacije, odnosno političke partije, iza kojih, kako navodi, Pokret preokret i dalje čvrsto stoji.

„Definitivno nije dobro ako se državni budžet ne usvoji, ali je potrebno malo više odgovornosti od strane vlasti. Oni se više bave opozicijom nego onim što su njihova zaduženja. To što smo u blokadi sve će početi da se preliva i na Glavni grad „, ocjenjuje Krnić.

Podsjeća da su do trenutne krize dovela dva različita tumačenja Zakona.

„Imali smo na kraju i samovolju vlasti u parlamentu, gdje se donijela odluka kako se donijela, nakon čega je opozicija krenula u blokadu. Suština koja nam promiče jeste da smo prilikom odabira sudija Ustavnog suda imali najmanje dval kandidata sa vrlo dobrim referencma, koji nijesu birani. U svemu imamo partitokratiju, a to je neodrživ sistem“, navodi Krnić.

Ističe da političke partije diktiraju teme koje nijesu u interesu građana, te da je neophodno usvojiti budžet.

Govoreći o budžetu Glavnog grada, podsjeća na nedavno donešenu odluku o privremenom finansiranju.

„Mi iz Pokreta Prekret smo tu odluku problematizovali, u smislu krajnjeg roka. To je problematično u smislu kapitalnog budžeta ali ne mislim da ima direktne veze sa stečajem pojedinih preduzeća. Sekretarijat za finasijske poslove i budžet je nedavno objavio podtke za cijelu prošlu godinu i to je sa prihodne strane u redu. Ali kada uđete u strukturu, najveći dio tih sredstava je od naplate poreza, što govori da se Glavni grad najviše fnansira od privrede i građana“, objašnjava Krnić.

Dodaje da se Glavni grad upravo prema tim kategorijama ne odnosi na pravi način.

„Odnosi se prema njima na način da je za preduzetnike predloženim budžetom predviđeno 120.000 eura manje nego prošle godine“, navodi Krnić.

Vjeruje da se radi o nedovoljno dobrom planiranju budžeta.

„Budžet se planira ili visoko da bi se prikazao neki progres kojeg suštinski nema, ili se dobro planira a nedovoljno radi i onda se ne ostvaruje. Glavni grad ima novca ali ga ne troši kako treba“, smatra odbornik Pokreta Preokret.

Smatra da građani postaju robovi partija i političkih ucjenjivanja.

„Mi ćemo raditi samo interesu građana i smatramo da treba snažiti lokalnu samoupravu i mjesne zajednice i mi iz Preokreta smo već obavili neke razgovore sa građanima u pet mjesnih zajednica, sjutra ćemo imati još jednu, i na osnovu tih inputa ćemo djelovat u lokalnom parlamentu, ne samo u smislu budžeta nego ćemo imati i druge predloge“, poručuje Krnić.

Osvrnuvši se na situaciju u Vodovodu, Krnić smatra da stečaj može biti rješenje.

„I za Vodovod i za Čistoću uvođenje stečaja ne znači privatizaciju već to može biti put do izlječenja tih preduzeća, sa restrukturiranjima koje bi bilo neophodno sprovesti. Tu se vlast konstantno bavi posljedicama a ne uzrokom. Ako menadžment zna da upravlja i smanji troškove, onda je opravdano i povećanje cijene, ali ako niste ništa uradili i nemate rezultate onda nije opravdano“, ističe Krnić.

Napominje da je više potrebno gurati zemlju ka Evropskoj uniji.

„Mi treba da više razgovaramo sa EU i završavamo naše obaveze prema njoj, zbog toga što nam je tamo mjesto, ali je zaista porazno da nam je neophodno da EU arbitrira kako bi se vlast i opozicija dogovorile oko nečeg. To nije samo poraz političara već cijele zajednice. Vjerujem iskreno da će se naći rješenje i da će usvojiti budžet i u lokalnom i u državnom parlamentu u narednih par nedjelja“, zaključuje Krnić.

Cijelu emisiju možete pogledati na linku:

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci