Ćemovsko polje trpi velike pritiske zbog urbanizacije

Šoškić: Od 353 vrste ptica njih 48 na crvenoj listi, krivolovom gubimo kritično ugrožene vrste

Ćemovsko polje jedno je od područja koje trpi velike pritiske zbog urbanizacije, ali i ilegalnih deponija, što se negativno odražava na staništa određenih vrsta ptica, među kojima je kratkoprsta ševa koja se u Crnoj Gori gnijezdi isključivo na tom području, kazala je za Gradsku TV ornitološkinja CZIP-a Marija Šoškić. Krivolov, kolizija i elektrokucija, kako ističe, samo su neki od problema protiv kojih se godinama bore u Centru za zaštitu i proučavanje ptica.

Od 353 vrste ptica koliko ih zvanično imamo u Crnoj Gori, 48 njih nalazi se na crvenoj listi, odnosno smatra se ugroženim, kazala je ornitološkinja Centra za zaštitu i proučavanje ptica Marija Šoškić.

„Od tih 48 vrsta pomenuću samo neke, kao što je kratkoprsta ševa i velika ševa. To su vrste koje se gnijezde na veoma malim prostorima. Za kratkoprstu ševu možemo da kažemo da se gnijezdi isključivo na Ćemovskom polju. Tu vrstu imamo samo tu kao gnjezdaricu. Možemo da kažemo za još nekoliko vrsta koje trpe ogromni pritisak – to su noćni potrk koji se gnijezdi samo na Ćemovskom polju, Ulcinjskoj solani i u delti rijeke Bojane“, objašnjava Šoškić.

Najveća prijetnja po ptice je gubitak staništa, ali postoje i brojni drugi faktori koji utiču na njihov nestanak, navodi Šoškić.

„Ćemovsko polje je jedno od područja koje trpi velike pritiske, ne samo zbog urbanizacije već i ilegalnih deponija, mreže puteva koja je takođe ilegalno izgrađena na tom području. Ova vrsta je veoma osjetljiva na ljudske aktivnosti, tako da ako izgubimo ovo područje, izgubićemo jednu vrstu u Crnoj Gori“, ističe ona.

Krivolov je jedan od problema protiv kojih se u Centru za zaštitu i proučavanje ptica bore godinama.

„Ono što je najporaznije je što gubimo kritično ugrožene vrste krivolovom, tako da možemo da kažemo da smo posljednjih nekoliko godina imali veliki broj ranjenih ptica za koje su nam dojavili građani ili smo mi nailazili na takve jedinke na terenu“, kazala je Šoškić za Gradsku RTV.

Nedavno objavljena vijest da je vrsta ptice koja se kod nas zove tankokljuna carska šljuka proglašena za globalno izumrlu vrstu, potresla je ornitologe širom svijeta. Riječ je o vrsti koja se gnijezdila na sjeveru Evrope, a zimu provodila na Mediteranu. Ta vrsta bilježena je i u Crnoj Gori. Ptice su jedan od najboljih pokazatelja koliko je priroda očuvana, a gubitak vrsta pokazuje da se prema njoj ne ophodimo na pravi način, zaključuje Šoškić.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci