piše: Boban Novović
U dimu izviše OŠ “Vlado Milić” prije neki dan, kada su baklje polumaturanata zapalile krov zgrade, moglo se pročitati mnogo toga o našem društvu. Nije šteta samo uništenih pedestak kvadrata krova, i par učionica. Zgrada škole u Donjoj Gorici nije imala šanse kada je četrdesetak učenika zasulo bakljama, topovskim udarima…Kažu da se ta bakljada tradicionalno održava već godinama, i krčag ide na vodu dok se ne razbije, ove godine se jedna baklja podvukla pod tigle i prouzrokovala štetu… Čitavom našem društvu je taj dim izviše osnovne škole upozorenje. Svojstveno je da u tim godinama, kada počinjete čitanja života koji je pred vama, pravite greške, pogotovo u trenucima kada vam se čini da se oslobađate stega škole, ali samo fali sekund nepažnje da iskra izbije i igru pretvori u tragediju, srećom u tom incidentu niko nije povrijeđen. Šteta na školi se cijeni oko 35.000 eura i kazna je to što neće biti organizovano polumatursko veče?
Proslava polumaturanata u Donjoj Gorici završila je kod podgoričkog tužioca koji je pregledao snimke ko je zapalio školu. Od 40 učesnika bakljade, petorica su valjda pod sumnjom da je neko od njih bacio baklju koja je pogodila cilj…i utvrđuje se postojanje elemenata bića krivičnog djela – izazivanje opšte opasnosti. Kako će polumaturanti biti kažnjeni, osim tužilaštva, odlučivaće i Nastavničko vijeće škole.
Iako je prodaja pirotehnike kod nas zabranjena, svjedoci smo da su vatrometi postali svakodnevica, petarde i topovski udari su dostupni na tržištu, pa su i osnovci dali sebi za pravo da tako proslave. Pirotehnika se prodaje u blizini škola!
Ko zna, možda iduće godine neka nova generacija napadne školu dronovima, da budu u trendu!?
Proslave polumaturanata i maturanata bivaju negdje, kao u Budvi ove godine gdje su plesali na trgu, lijepi događaji, ali u vremenu kada je imperativ da se napravi nešto neskvakidašnje što će šokirati javnost, po cijenu rizika, učenici posežu za nesvakidašnjim potezima. Maturanti iz Kotora su blokirali tunel Vrmac, u Ulcinju su maturanti izazvali udes, srećom niko nije teže povrijeđen, Nacionalističke pjesme i pokoja tuča vam dođu kao sastavni dio dekora tih proslava…
Djeca su danas mnogo nasilnija nego prije par decenija. Bezobrazluk je postao karta za uspjeh, nije lako biti “šonja” u društvu, pa biti osjetljiv, tolerantan i pristojan. Puno je loših sadržaja u medijima i na internetu koji danas dominantno utiču na ponašanje mladih. Crne hronike su najčitanije, ne rijetko se kriminalcima navlači oreol viteštva, oni preko noći dolaze do luksuznog života…Preko medija i društvenih mreža mladi danas gledaju direktne prenose ratova širom svijeta. Ko se podoji silikonima i filozofijom rijaliti programa, taj se neće najesti leba od motike.
Crtani filmovi danas liče na borbena poprišta, nekadašnji horor filmovi su naspram njih čaj od nane. Ni Duško Dugouško se ne bi snašao u društvu sadašnjih junaka animirianih filmova, današnjim generacijama mladih naraštaja duhoviti zec je potpuno nerazumljiv i neinteresantan, i nema nijedan argument po aktuelnim kriterijumima da bude njihov junak. Pitaju se šta smo mi vidjeli u njemu?! Tek igrice u kojima pucate na protivnike, koristiti razno oružje, od hladnog, do automatskog, zolje, navođene rakete… kako bi eliminisali svoje protivnike…Što krvavije to popularnija igrica. Tu bi se i Rambo teško snašao!
Veliki izazov je za roditelje kako da nađu mjeru u vaspitavanju današnje djece, jer poruke koju dobijaju sa svih strana, pune su agresije i mržnje. I roditelji su pogubljeni, a tek mališani! Mediji su sinoć objavili kako je nikšićka policija predhodnih dana zbog više krađa i prekršaja privela bandu čiji članovi imaju devet, jedanaest i trinaest godina….
Možda bi današnjim učenicima valjalo stalno ponavljati detalje iz naše istorije, da vide kolika je bila borba da razvijene zemlje pomognu osnivanje škola u Crnoj Gori. Još je Vladika Vasilije svjestan značaja opismenjavanja i školovanja svog naroda, 1752. godine išao u Sankt Peterbug, a po povratku piše imperatorki Jelisaveti Petrovnoj da se crnogorski narod „nalazi u velikoj bijedi zbog nedostatka škola nemajući gdje da nauči ni čitati”, pa moli da se osnuju male slovenske škole . Tri godine kasnije vladika obnavlja zamolnicu ruskom dvoru, sa preciznim zahtjevima o otvaranju osnovnih škola na Cetinju, u Majinama na Primorju i u Brdima u Medunu. Već 1758. godine Vladika Vasilije je uputio grupu mladića u Rusiju, s intencijom školovanja i kasnijeg angažovanja na otvaranju škola u Crnoj Gori. Slično je radio i Sveti Petar Cetinsjki koji se1826.godine obratio ruskom caru, Nikoli I, kako bi Crna Gora izašla iz “mraku nevježestva”. Petar I se obraćao i austrijskom dvoru za podršku oko otvaranja škola u Crnoj Gori, a prilikom svoje arhijerejske hirotonije u Sremskim Karlovcima 1784. godine uputio je ponovo molbu ruskom Sinodu. Pošto nije naišao na razumijevanje, on šalje molbu i austrijskom caru Leopoldu i traži pomoć za prosvjećivanje mladeži u Crnoj Gori. Obraćao se Kongresu u Veroni 1822. godine tražeći od „uzvišenih veličanstava saveznih vladara na kongresu“ pomoć njegovom siromašnom narodu da se izbavi od bijede, kako bi i u „ovim gorama sa urednim praviteljstvom vozsijalo evropejsko prosvještenije“ .
Prva škola u Crnoj Gori, koju osniva Petar II Petrović Njegoš, nastaje pri manastiru i počinje s radom 1834. godine. Polaznici su bili iz crnogorskih, ali i drugih krajeva i imali su internatski smještaj, a za prvog učitelja postavljen je Petar Ćirković, nakon što je dobio dozvolu od austrijskih vlasti.
Već 1874-1875 u Crnoj Gori je radila 51 škola. Nekada su učitelji bili autoriteti, danas strijepe i od učenika i od roditelja.
Prije nekoliko večeri društvenim mrežama se prenosio snimak kako je ispred zgrade Glavnog grada u Podgorici pušten porno film na citylight-u. Saopšteno je da su to uradili srednjoškolci. Taj porno uredak je ustalasao i strasti na sjednici gradskog parlamenta. Opozija je u tom vidjela šansu da optuži za taj događaj vlast, umjesto da i vlast i opozicija imaju jedinstveni stav u osudi ovakvog incidenta. Prenebregli su činjenicu da su oni prije toga bili vlast 30 godina. Kod nas se sve pretvori u politiku, od porno snimaka, preko otkazanih i zakazanih koncerata… Prije pola vijeka išlo se u bioskop da se gledaju danski filmovi za odrasle, sada čitava filmska industrija živi od prodaje takvih sadržaja koji su inflatorno preplavili Internet.
Iz Centra za informacioni sistem (CIS) saopštili su da je grupa od 15 srednjoškolaca u kasnim večernjim satima pristupila samom displeju i da je uspjela da pusti određene video snimke. Ministarstvo turizma, ekologije i održivog razvoja sjevera upravlja LED-om. Ništa mudrije tim srednjoškolcima nije palo na pamet te večeri da saopšte i poruče svom gradu.
I osnovcima iz OŠ “Vladi Milić” i srednjoškolcima koji vjeruju da su poslali intrigantnu poruku puštajući film na citylight-u, treba za kaznu dati da redovno čitaju knjigu “Dim u dim” Pavla Đonovića koji je zabilježio iskre duhovitih reagovanja mađu Crnogorcima. Nije sve u elektronici i bakljama, nasilju… ima nešto i u driblingu duha.
(Stavovi autora kolumne ne odražavaju nužno uređivačku politiku Gradskog portala)