Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

U derbiju prvog kola Mundijala u Kataru fudbaleri Brazila opravdali su ulogu favorita i savladali Srbiju (2:0) na “Lusail ajkoniku”.

Meč je obilježio napadač Totenhema – Rišarlison sa dva pogotka, od kojih je drugi bio prava magija – makazice iz okreta.

Plesala se Samba u Kataru, izabranici Adenora Leonarda Titea, pokazali su zašto su glavni favorit za osvajanje “zlatne boginje” i zašto su fudbalska velesila.

Brazil je tako nastavio fantastičan niz, bila je ovo 20. utakmica u kojoj nisu poraženi na otvaranju Mundijala.

“Selesao” je imao loptu u nogama, bio bolji rival u cijelom meču, stvarao šanse, pogotovo u nastavku, pored dva pogotka, dva puta zatresao okvir gola, a najzaslužniji što rezultat nije ubjedljiviji jeste golman Srbije Vanja Milinković-Savić koji je u nekoliko navrata fenomenalno intervenisao, ali kod golova nije imao nikakvu šansu.

Parirali su izabranici Dragana Stojkovića koliko su mogli, a uspjeli su u toj namjeri nešto više od sat vremena, vrebali šansu iz kontre, a gotovo da ništa nisu uradili prema naprijed, osim nekih poluprilika…

Jasno je da će “orlovi” svoju priliku za prolaz u osminu finala tražiti protiv Švajcarske i Kameruna.

Srbija je počela u sljedećem sastavu: V. Milinković-Savić (G), – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Lukić, Gudelj, Mladenović – Tadić (C), S. Milinković-Savić – Mitrović.

Igrali su još: Ilić, Radonjić, Lazović, Vlahović i Maksimović.

Brazil: Alison (G) – Danilo, Tijago Silva (C), Markinjos, Aleks Sandro – Kazemiro, Paketa – Rafinja, Nejmar, Vinisijus Žunior – Rišarlison.

Igrali su još: Fred, Rodrigo, Žezus, Antoni i Martineli.

Nakon početnih ispitivanja snaga, prvo uzbuđenje u 13. minutu. Iz prvog udarca iz ugla na utakmici Nejmar je probao lukavo direktno iz kornera, ali Vanja Milinković-Savić bio je oprezan.

Igrao se 21. minut kada je Kazemiro šutirao sa distance, međutim pravo u ruke dobro postavljenkog čuvara mreže Torina.

U 28. minutu, možda i najveća prilika za “karioke” u prvom dijelu. Tijago Silva je maestralno kroz sredinu uposlio brzonogog Vinisijus Žuniora, ali sve je dobro ispratio Milinković-Savić i intervenisao ispred mlade zvijezde Reala.

Nakon toga petostruki svjetski šampion je izašao visoko prema naprijed, a iz toga se izrodila i nova prilika, kada su Rafinja i Lukas Paketa dobro kombinovali na malom prostoru, a krilni igrač Barselone praktično ostao sam, ali je šutirao mlako, što je bio lak plijen za večeras odličnog Milinković-Savića.

Tek što se krenulo sa centra u nastavku, velika prilika za Brazil. Nesporazum Gudelja i Milinković-Savića, ali zatim se čuvar mreže “orlova” iskupio i zaustavio šut Rafinje.

U 54. minutu Vinisijus je centrirao sa lijeve strane, a Nejmar u padu iz teške pozicije šutira daleko pored gola.

Sreća za Srbiju u 60. minutu, kada je Aleks Sandro sa oko 25 metara pogodio unutrašnju stativu.

Međutim, dva minuta kasnije kapitulirao je Milinković-Savić. Nejmar je maltene “šetao” sa loptom u šesnaestercu protivnika, Vinisijus “gađao” dalji ugao, Vanja još jednom izvrsno intervenisao, ali ništa nije mogao kada je Rišarlison odbitak poslao u praznu mrežu.

Poslije toga na kratko buđenje Srbije i jedno od rijetkih uzbuđenja pred golom Alisona. Strahinja Pavlović pokušao je glavom, nakon udarca iz ugla Dušana Tadića, ali visoko preko gola.

Minut kasnije, nakon kornera sa druge strane, velika gužva u petercu Brazila, Sergej je probao glavom da pronađe nekog od saigrača, ali nije bilo promjene rezultata.

U 73. minutu najljepši momenat na utakmici, a ujedno i u dosadašnjem dijelu šampionata. Vinisijus je centrirao, a Rišarlison primio loptu, prebacio sa lijeve na desnu i akrobatski makazicama matirao nemoćnog Milinković-Savića i duplirao prednost za konačnih 2:0.

U 81. minutu strahovit šut Kazemira sa distance, ali okvir gola ponovo saveznik Srbije.

Nejmar je desetak minuta prije isteka regularnog toka napustio teren sa bolnom grimasom na licu, hramljući zbog povrede članka.

U nastavku su oprobali udarce i rezervisti Rodrigo i Fred, ali sjajni Milinković-Savić po ko zna koji put večeras na visini zadatka, a do kraja meča nije bilo većih uzbuđenja.

Ranije danas u okviru iste grupe Švajcarska je pobijedila Kamerun minimalnim rezultatom.