Treći maj – Svjetski dan slobode medija, novinari u Crnoj Gori dočekuju u ambijentu starih problema i pritisaka na njihov rad, ocijenili su sagovornici Gradske Televizije. Sindikat medija je, tokom prethodne godine, registrovao 16 slučajeva napada na novinare, a zabrinjavajuće je, ističu, da je u ovoj već zabilježeno 8 slučajeva. Crna Gora je, u odnosu na 2023. nazadovala jedno mjesto i 40. je na listi od 180 država po medijskim slobodama, navodi se u izvještaju Reportera bez granica.
Ni ove godine nema očekivanog napretka kada je riječ o položaju novinara i medijske zajednice u Crnoj Gori, saglasni su sagovornici Gradske.
„Iz ugla sindikata medija tu mislim na njihov socio ekonomski status koji je popravljen u jednom broju medija, međutim potrebno je to uraditi u svim medijima da bi mogli svoj posao da rade na profesionalan način, jer je njihova ekonomska nezavisnost preduslov je za potpunu nezavisnost i profesionalizam i njihovom radu, kazao je predsjednik Sindikata medija Radomir Kračković.
„Nalazimo se u jednom prelomnom periodu u kome nam predstoji jedna velika borba za tačnom i istinitom informacijom, profesionalnim i etičkim novinarstvom i da postoje države koje pokušavaju da podriju istinite informacije i kompletni poredak u svijetu“ , istakao je izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović.
Svi zvaničnici, kako je naglašeno, moraju cijeniti značaj novinarske profesije i poštovati njihovo pravo na rad i objektivno izvještavanje.
Kračković ističe da ono što zabrivanjava u poslednje vrijeme jeste ti što državni ili lokalni zvaničnici targetiraju medije putem krivičnih prijava, ili da se obračunavaju sa njima putem društvenih mreža.
„Ono što je ohrabrujuće je da je novi VDT nedavno izdao obavezujuće upustvo za postupanje u slučaju napada na novinare i imovinu medija i očekujemo neki napredak u tom dijelu“, dodaje Kračković.
„Jedan intervju koji je nedavno urađen i koji stoji na svim portalima i YT kanalima sad tužilaštvo traži da se posebno dostavi taj intervju što se sve moze smatrati pritiskom i jeste pritisak na medije, smatra Vujovic.
Novinari nijesu dovoljno plaćeni zbog čega je, podsjeća Kračković, ponovo pokrenuto pitanje usvajanja granskog kolektivnog ugovora.
„Mislimo da je konačno došlo vrijeme da se taj dokument potpiše i zbog toga sto je njegovo usvajanje jedan od ciljeva koji je postavljen medijskom strategijom, prvom koji je Crna Gora usvojila krajem prošle godine“, naglašava Kračković.
Veliki test za državu biće usvajanje medijskih zakona, što je jedan od uslova za dobijanje IBAR-a, navode iz Sindikata medija. Iz Medijskog savjeta za samoregulaciju poručuju da će Svjetski dan slobode medija obilježiti regionalnom video kampanjom koja za cilj ima da ukaže na značaj istinitog, profesionalnog novinarstva, kao i negativne efekte koji izaziva širenje dezinformacija i govor mržnje.