Mladi u Crnoj Gori imaju različite stavove o vatrenom oružju. Jedni ga vide kao sredstvo zaštite i statusni simbol, za druge je potencijalna opasnost, poručuju iz Mreže za omladinski aktivizam.
„Posebno kada uzmemo u obzir sve veći broj slučajeva nasilja. Za mnoge je povezano sa tradicijom, muškošću i hrabrošću, što je duboko ukorijenjeno u crnogorskoj kulturi. A društvene okolnosti i popularnost su učinile da mladi vide oružje kao neku vrstu pretiža i moći.“ ističe Vasilisa Todorović iz MOACG.
Sa druge strane, nedavni tragični događaji ipak navode mlade da razmišljaju koliko je oružje opasno. Iako je važna edukacija i prevencija, u Crnoj Gori, kako je naglašeno, izostaje sistemska podrška mladima.
“I da mlada osoba u adolescenciji, koje je najosjetljivije doba u životu jedne osobe za lični, socijalni i profesionalni rast i razvoj“, navodi Elvira Hadžibegović iz Foruma MNE.
Upitane kako rješavati taj problem, sagovornice Gradske predlažu:
“Uvođenje ovih tema u škole prethodno bi moglo da spriječi nasilje, da se podigne svijest o odgovornom ponašanju i na taj način bi mlade naučili da riješavaju konflikt mirnim putem“, kaže Todorović.
“Jedan od predloga civilnog sektora, za koji i sada lobiramo, je profesionalizacija omladinskog rada, tj. da omladinski rad prepoznamo kao jednu sferu socijalnog rada, kao što je prepoznato u zemljama EU. Svaki član ovoga društva se mora osjećati sigurno“, naglašava Hadžibegović.
Prema istraživanju NVO Prima, nakon nedavnih tragičnih događaja, niko od ispitanika se ne osjeća bezbjedno u Crnoj Gori, 10 odsto smatra da treba imati oružje, a 90 odsto da ne. Čak 77% ispitanika kao alternativu oružju vidi biber sprej.