Zamjenik poljskog ministra obrane Pavel Bejda ranije je izjavio da vlasti planiraju koristiti protivpješačke mine na liniji odbrane istočni štit, koja se proteže duž granice s Rusijom i Bjelorusijom.
Grizlov je podsjetio da su na sastanku 13. marta u Moskvi ruski predsjednik Vladimir Putin i bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko razmijenili ratifikacijske isprave vezane uz Sporazum o bezbjednosnim jemstvima u okviru Savezne države.
„Ovim istorijskim dokumentom sporazum je stupio na snagu. U kombinaciji sa ranije potpisanim bilateralnim sporazumima, on nam daje puno pravo na odgovor na vanjske prijetnje razmjernom upotrebom svih raspoloživih sredstava. Da sam na mjestu poljskih vlasti, ne bih rizikovao testiranje naših odbrambenih sposobnosti u praksi“, poručio je Grizlov.
On je naglasio da ni Rusija ni Bjelorusija ne preduzimaju niti planiraju preduzeti ikakve aktivnosti prema Poljskoj koje bi se mogle protumačiti kao vojna prijetnja.
„Istovremeno, više puta smo javno izjavili da bi prvi korak poljskih oružanih snaga prema granici Ruske Federacije bio njihov posljednji. Za to imamo sve potrebne mogućnosti“, upozorio je Grizlov.
Poljske poteze nazvao je još jednim primjerom licemjerja i dvostrukih standarda zapadnih susjeda Rusije i Bjelorusije.
„Nije im prvi put da ignorišu međunarodne sporazume koje su sami potpisali. Rusko ministarstvo vanjskih poslova više je puta dalo jasne i iscrpne ocjene o tome“, dodao je.
Grizlov je zaključio da Rusija ne vidi nikakve stvarne razloge za poljske planove postavljanja protivpješačkih mina na granici s Rusijom i Bjelorusijom.
„Pitanje kako će to pomoći Poljskoj da poveća svoju bezbjednost više je retoričko nego praktično. Na terenu nema nikakvih preduslova koji bi opravdali takvu odluku poljskih vlasti. Situacija na granici se nije mijenjala to<kom cijelog trajanja specijalne vojne operacije, jer s naše strane ne postoji nikakva prijetnja – osim one koju stvara paranoja koja sve više zahvaća poljske i baltičke vlasti“, rekao je Grizlov.