On objašnjava: „NIS AD više ne može biti izvor korupcije dirigovane iz Kremlja, Rusija značajno gubi uticaj u medijima u Srbiji i regionu. Ruski agenti u Srbiji i regionu ostaju bez finansija, samim tim ruski maligni uticaj u regionu i Srbiji opada jer i ekstremističke desničarske grupe ostaju bez finasija”.
Za političku scenu Srbije to znači da bez finansijske i logističke podrške ostaju pro-ruske političke organizacije i nevladine organizacije.
Stojković objašnjava da je SAD ovim potezom Srbiji ostavila dvije mogućnosti: potpunu urgentnu nacionalizaciju NIS AD bez mogućnosti plaćanja nadoknade GaspromNjeftu jer je takvo plaćanje pod sankcijama ili zatvaranje NIS-a AD i njeno potpuno propadanje vremenom.
Stojković navodi da propada i plan Vlade Srbije da privremeno promjeni vlasništvo nad NIS-om AD uz ugovornu obavezu vraćanja vlasništva ka GaspromNjeftu, kada opasnost prodje, jer bi to značilo da GaspromNjeft i dalje kontroliše NIS AD.
„Sankcijama je direktno obuhvaćena NIS AD, ne kao kompanija koja je u većinskom vlasništvu GaspromNjefta već kao kompanija ogranak – što znači da NIS AD u svemu dijeli sudbinu GazpromNjefta i da sve kompanije u kojima NIS AD ima vlasništvo ili kontrolu od 50 odsto ili više su takodje pod direktnim sankcijama”, navodi Stojković.
Kao posebno važno on ističe da ove sankcije znače da se ne može promjeniti vlasništvo NIS AD bez saglasnosti OFAC (Office of Foreign Assets Control odf tde US Department of the Treasury).
Stojković piše da sankcije znače da NIS postaje bezvrijedna i da uskoro neće biti moguće čak ni kupovati gorivo na NIS pumpama, kao i da NIS AD neće moći da ima račune u bankama, jer bi takva banka mogla da se nađe na listi sankcija.