Rusko tržište

Rusi kupili Renoovu fabriku za 1 cent, sad za nju traže 1.3 milijarde

Uvođenjem sankcija većina proizvođača automobila povukla se s ruskog tržišta. Među njima su najveću cijenu platili oni koji su imali proizvodne pogone na ruskoj teritoriji. Prepustili su ih ruskoj državi uz simboličnu naknadu, a tek dio njih je uspio dogovoriti pravo prvootkupa nakon normalizacije odnosa.
Foto: Renault Grupa/AvtoVAZ

Posebno veliku cijenu platio je Reno, koji je prije izbijanja rata u Ukrajini držao gotovo 30 posto ruskog tržišta novih automobila, a kontrolisao je oko 68% vlasništva u AvtoVAZ-u. Pod pritiskom nametnutih sankcija Zapada Reno se odrekao svojih pogona i prodao fabrike državnom institutu NAMI za simboličnu jednu rublju ili jedan cent uz pravo prvootkupa u roku od šest godina.

Odluči li se Reno vratiti na rusko tržište, moći će otkupiti pogon, piše Business Insider. Međutim sada je cijena oko 112.5 milijardi ruskih rubalja ili oko 1.3 milijarde dolara, poručuje Maksim Sokolov, izvršni direktor AvtoVAZ-a. Visoku cijenu Sokolov opravdava ogromnim ulaganjem države u fabriku. Govoreći za rusku novinsku agenciju TASS, Sokolov je rekao da je približno 27.5 milijardi rubalja (311 miliona dolara) uloženo 2023. godine, a gotovo 40 milijardi rubalja (453 miliona dolara) uloženo je prošle godine. Daljnjih 45 milijardi rubalja (510 miliona dolara) biće uloženo ove godine.

Sokolov kaže da je Reno ulagao otprilike 20-22 milijarde rubalja (226-249 miliona dolara) u AvtoVAZ godišnje prije nego što je otišao. On vjeruje da je jedino ispravno da francuski brend nadoknadi NAMI-ju trošak ako se vrati u Rusiju: „Ulaganja premašuju prosječne godišnje količine ulaganja u vrijeme kada je Reno bio dioničar ranih 2020-ih godina“, rekao je. „Dakle, jasno je da će se ta ulaganja morati nekako nadoknaditi nakon povratka.“

Reno zasad nije dao nikakve naznake da se želi vratiti na rusko tržište. U razgovoru s Business Insiderom, kompanija je rekla da ne „predviđa nikakve kratkoročne promjene“ vezane za povratak na rusko tlo.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci