NA 50 km OD PODGORICE

Rikavačko jezero i dalje nedostupno za brojne ljubitelje prirode; AZUZP planira da taj prirodni dragulj približi građanima

Rikavačko jezero je i dalje nedostupno za brojne zaljubljenike u prirodu jer je putna infrastruktura u lošem stanju. Agencija za upravljanje zaštićenim područjima planira da u narednom periodu približi građanima ovaj prirodni dragulj podgoričke okoline i da ga dodatno popularizuje.
Foto: Gradski.me

Do Rikavačkog jezera, podno Komova, vodi neasfaltirani put pa putovanje do njega, traje isuviše dugo. Predio oko jezera nastanjuju divokoze, medvjedi, vukovi, lisice i orlovi, a u neposrednoj blizini je selo u kom živi pedesetak mještana Ipak, kada mu se približite, tišina, netaknuta priroda i čist vazduha ostavljaju vas beu daha. Rikavačko je po svojoj konfiguraciji ledničko – planinsko jezero koje se napaja kišom i otapanjem snijega i leda sa okolnih planina.

„Ubrajamo ga u veća planinska jezera, negdje oko 17700 m2. Široko je 250 m, dužine je 550, a od 14 do 16 m je duboko. Nalazi se na liniji dva rasjeda – durmitorskog i kučkog gdje se sučeljavaju tektonske ploče“, kaže Milena Rakočević, profesorica geografije.
Rikavačko jezero je od Podgorice udaljeno oko 50 km. Vila, Štrugeze, Prijun, Prasica, Krisitor, Dibela i Bjaškeza, planinski su vrhovi iznad bistre zelene vode od kojih pojedini čine prirodnu granicu Crne Gore i Republike Albanije.



„Rikavačko jezero je dobilo ime, etimološki gledano, od riječi „rika“. U prelaznom dobu godine, kad se jezero zatalasa i kada krene vjetar, Kuče su ti udari vode o obalu podsjećali na riku, i po tome su oni prozvali ovaj dio Rikavac, a jezero Rikavačko“, kazao je Strahinja Živaljević, saradnik AZUZP za Park prirode Komovi.
Nekada su ljudi često boravili kraj jezera jer je kraj njega prolazio put od Podgorice ka Gusinju i dalje ka Peći. Građani ga danas ne posjećuju dovoljno uprkos njegovoj ljepoti i to treba da se promijeni, poručuju mladi.
„Nisam očekivao ovakvu ljepotu. Iznenadili su me ovi crnogorski predjeli do kojih je teško doći i vrlo su rijetko posjećeni, posebno od moje generacije. Svakome bih preporučio da dođe ovdje, da osjeti svjež vazduh, da izađe iz grada, da vidi ove ljepote jer ima se dosta toga vidjeti i naučiti“, rekao je Aleksandar Popović, učenik podgoričke gimnazije.
Iz Agencije za upravljanje zaštićenim područjima, kazali su nam da će nastojati da urede put kako bi Rikavačko jezero približili građanima i turistima. Ističu da je naročito atraktivno u ljetnjim mjesecima jer su temperature na Komovima mnogo niže nego u gradskom jezgru.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci