Real preživio nalete hrabrog Lajpciga, Siti lako do četvrtfinala

Aktuelni šampion Evrope Mančester siti i najtrofejniji klub u istoriji Lige šampiona Real Madrid, plasirali su se u četvrtfinale elitnog takmičenja i tako se pridružili Bajern Minhenu i Pari Sen Žermenu, koji su sinoć osigurali prolaz među osam najboljih.

Real je večeras remizirao sa RB Lajpcigom u Madridu (1:1) u revanš meču osmine finala i prošao dalje zahvaljujući minimalnoj pobjedi u prvom duelu u Njemačkoj.

Mančester siti je na „Etihadu“ slavio protiv Kopenhagena (3:1), koliko je trijumfovao i u prvom meču u Danskoj.

„Merengesi“ su poveli u 65. minutu golom Vinisijusa Žuniora, a strijelac za goste bio je kapiten Vili Orban u 68. minutu.

U većem dijelu meča, osvajač 14 „ušatih pehara“ i jedan od glavnih pretedanata da i ove sezone ode do same završnice, bio je večeras pred svojim navijačima potpuno inferioran, naročito u prvom poluvremenu.

Izgledalo je kao da je Lajpcig apsolutni vladar elitnog takmičenja, a Real petoplasirani tim domaćeg šampionata.

„Kraljevi“ su odigrali najblaže rečeno loše prvo poluvrijeme, vjerovatno najlošije u posljednjih nekoliko sezona u Ligi šampiona, a gost je prijetio uglavnom preko Luisa Opende.

Jedinu priliku vrijednu pomena izabranici Karla Anćelotija imali su u 12. minutu, kada se lopta od ramena Vinisijusa Žuniora odbila malo preko gola.

Samo minut kasnije odlična akcija „crvenih bikova“, ali očajna završnica Opende, koji je sa oko 18 metara usamljen šutirao daleko od gola.

U 16. minutu Belgijanac je mnogo bolje šutirao unutar šesnaesterca, ali još jednom nedovoljno precizno.

Dva minuta prije odlaska na odmor, ponovo Openda u centru pažnje. Gost je izveo korner, nakon čega se lopta odbila do napadača njemačke ekipe, koji je lijepo primio na grudi i potom „gađao“ iz voleja, ali zatresao se samo spoljni dio mreže.

Na poluvremenu su se čuli zvižduci na „Santjago Bernabeu“ za domaću ekipu, što dovoljno govori o tome što su pokazali na terenu u prvih 45 minuta, a nije se mnogo toga promijenilo ni u drugom, osim gola Brazilca.

Openda je i početkom drugog poluvremena nastavio tamo gdje je stao u prvom. Greška Andrija Lunjina, na pravom mjestu bio je Belgijanac, ali Ukrajinac je uspio da ispravi grešku i iskoristi neodlučnost protivničkog igrača.

Prvi put na utakmici Real je zaprijetio u 63. minutu, kada je poslije sjajne timske akcije pokušao Rodrigo koji je dobio šansu na poluvremenu, ali Piter Gulači je uspio da interveniše.

Dva minuta kasnije domaćin je stigao u vođstvo. Toni Kros je prekinuo pas Ksavera Šlagera na sredini terena, dodao za Džuda Belingema koji je uposlio brzonogog Vinisijusa, a Brazilac pogodio mrežu i kaznio Lajpcig za brojne promašaje, prije svega Opende.

Svega minut nakon gola Vinisijusa, Lajpcig je mogao do izjednačenja – Ćavi Simons je šutirao sa petnaestak metara, ali fantastično je reagovao Antonio Ridiger i klizećim startom spriječio siguran pogodak.

Međutim, već u narednom napadu, u 68. minutu Lajpcig stiže do poravnanja. David Raum je centrirao sa lijeve strane, a Vili Orban umakao Naću Fernandezu i lijepo sa pet metara glavom poslao loptu u mrežu.

Ni tu se tim Marka Rozea nije zaustavio – u 74. minutu ponovo Orban u šansi, ali ovoga puta je izblokiran.

Nastavio je Lajpcig sa napadima, u 80. minutu probao je Orban sa distance, ali pravo u ruke dobro postavljenog Lunjina.

Minut prije isteka regularnog toka sve je mogao da riješi Rodrigo, sve je Brazilac odlično uradio, ali na kraju je šutirao mlako, prelako za Gulačija.

U drugom minutu sudijske nadoknade Dani Olmo je majstorski pokušao da lobuje Lunjina, ali prečka je bila saveznik Reala.

Na Ostrvu nije bilo nikakve dileme – mrežu gostiju načeo je Manuel Akandži već u petom minutu. Hulijan Alvarez je izveo korner, a Švajcarac u stilu vrsnog napadača sa desetak metara iz prve sproveo loptu iza leđa Kamila Grabara.

Samo četiri minuta kasnije Alvarez je udvostručio prednost, nako očajne reakcije golmana gostujuće ekipe. Minut prije gola Argentinca, Rodri je pogodio prečku.

U 29. minutu Mohamed Eljunusi postiže lijep gol, poslije asistencije petom Orija Oskarsona i smanjuje na 2:1.

U trećem minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena Erling Haland se sjajno zagradio i pogodio bliži ugao i vratio dva gola viška svom timu.

Bio je ovo šesti gol Norvežanina ove sezone u elitnom takmičenju, čime se izjednačio na vrhu liste strijelaca sa Kilijanom Mbapeom i Harijem Kejnom.

U drugom poluvremenu je očekivano bilo dosta mirnije, a u sudijskoj nadoknadi Riko Luis je pogodio prečku.