Apelacioni sud Crne Gore 1. avgusta je potvrdio odluku Višeg suda u Podgorici, kojom je odbijeno izručenje južnokorejskog kralja kriptovaluta, Hjong Do Kvona SAD-u, ali je odobreno njegovo izručenje matičnoj zemlji, Južnoj Koreji. Rakočević kaže da je, imajući u vidu da postoji osnovana sumnja da je ovo lice vršilo krivična djela na štetu SAD-a i njenih građana, prednost izručenja je trebala biti data SAD-u , te naglašava da nije dobro da se politika miješa u rad pravosuđa.
Rakočević ističe da je važno da se zakon ne povrijedi, a važi pravilo, da u svim ostalim jednakim okolnostima prednost ima ona država koja je prva podnijela zahtjev za izručenje.
„Kad se ispune svi zakonski uslovi, onda država odlučuje po prioritetima. Ključna stvar je da, iako odlučuje sud, a ne ministar, da je odluka uvijek politička. I u tom smislu, država procjenjuje (kalkuliše) da li će izručiti lice i kome“, objašnjava Rakočević.
Rakočević smatra da je neophodna reforma crnogorskog pravosuđa, te da odluke budu kredibilne i zasnovane na zakonima i međunarodnim standardima.
„Vrhovni sud odavno nema rukovodioce i sve se to odražava i na rad nižestepenih sudova. Kad on nije u stanju da izabere predsjednika suda, vrlo jasno je da i u onom stručnom dijelu, itekako, postoje problemi. Zabrinjava i činjenica da crnogorski sudovi u istim situacijama donose raszličite odluke i to je daleko od vladavine prava“, navodi kriminolog.
Upitan zašto se državni organi dugo dvoume oko izručenja Do Kvona, Rakočević kaže:
„Čim se politika miješa u rad pravosuđa, imamo i ovakve ishode. Ako odlučuje ministar pravde, onda je to politička odluka. Nije dobro, jer se stvara pravna nesigurnost i jača nepovjerenje građana“, ističe naš sagovornik.
Rakočević zaključuje da je veoma važno da smo kooperativni u odnosu na naše međunarodne partnere, da poštujemo preuzete obaveze i donosimo odluke koje su dobro izvagane.