„Nijedna država nije uspjela da iskorijeni niti da drži pod kontrolom masovna ubistva“, poručuje kriminolog Vellimir Rakočević.
Kako ističe ako nam nasilje, pogotovo ekstremno, ili visok stepen agresije postane nešto uobičajeno, onda imamo problem.
“Posljedice su razorne, jer na našem malom prostoru, ako govorimo o učestalosti i jedne i druge tipologije zločina, svi moramo biti zabrinuti. Strah od zločina u dugom periodu razvoja ljudskog društva bio je čovjekov prvi strah. Bezbjednost je najskuplja riječ, ako građani nisu bezbjedni sve je efemernog karaktera“, kazao je Rakočević.
Psihološkinja Radmila Stupar-Đurišić smatra da je jedina šansa u prevenciji, jer korektivne metode zahtjevaju mnogo novca, ljudi i učenja.
„Psihologija vam nudi mnogo rješenja, ali na nivou preventive. Ona košta najmanje, iako košta puno, ali daje najbolje rezultate kada na vrijeme spriječimo neke stvari. U prevenciji je naša snaga, u tome da na vrijema zaustavimo neke stvari za koje neko govori da su normalne, a nisu“, kazala je Stupar-Đurišić.
Advokat Zoran Jovetić, jasan je da nisu problem zakoni i regulative, već primjena.
“Uvijek je primjena ta koja pravi problem, koja se ne sprovodi kako bi trebalo i kao odgovor na to što neko nešto nije dobro uradio onda on kaže nije dobar zakon ja bih da mijenjam…“, kazao je Jovetić.
Zaključuje da je glavni problem što se do presuda ne dolazi a konstatno se postavlja pitanje da li su kazne dobre ili ne, što stvara novi prostor za zloupotrebe.