Povodom presude Višeg suda u Podgorici kojom je Adnanu Čirgiću i Aleksandru Radomanu odbijena žalba za autorska prava priređivanja romana „Despa” koji su izdali Matica crnogorska i Institut za crnogorski jezik i jezikoslovlje, danas je zvanično komentarisao i predsjednik MC Dragan Radulović.
On je istakao kako je institucija na čijem je čelu za presudu saznala 14. januara i to iz medija.
„MC zatečena je činjenicom da je nakon 12 godina od pokretanja sudskog procesa po pitanju autorskih prava za objavljivanje romana ‘Despa’ kralja Nikole I Petrovića-Njegoša, donijeta odluka Višeg suda u Podgorici da MCG, Institut, Čirgić i Radoman moraju po osnovu odštete i sudskih troškova isplatiti više od 42.000 eura tuženima”, precizirao je on.
Roman su 2008. godine kao suizdavači objavili pomenute dvije institucije, a priredili ga Čirgić i Radoman. Nakon objavljivanja i distribuiranja istog djela u izdanju „Oktoiha“ i „Svetigore“ 2009, rukovodstvo MC je tužbom je stalo u odbranu mlade montenegrista, njihovog naučno-istraživačkog rada i premijernog izdanja.
„Tuženi su pomenuti književni tekst nakon više od sto godina dopisivali i mijenjali, te on zaista postaje različit od sačuvanog originala. Stoga se predmetno djelo ne može potpisivati imenom Nikole I Petrovića-Njegoša. To je suština spora koju sud nije uvažio i na taj način falsifikat ozakonio kao ravan originalu. O cjelokupnom postupanju nadležnih sudova svjedoči i činjenica da su zloupotrijebili izostanak ovlašćenog lica tužitelja, koji je opravdan medicinskom dokumentacijom, donoseći presudu suprotno proceduralnoj praksi”, precizirao je Radulović.
Za njega je poražavajuće da su u sporu angažovani pristrasni vještaci, da je održano 20 ročišta i da je suđenje trajao 12 godina. Zato smatra da ovaj proces ilustruje stanje crnogorskog sudstva, koje je „odugovlačilo da donese na zakonu utemeljenu presudu”. Navodi da je time dovedeno u pitanje pravo na suđenje u razumnom roku, a predmet okončan na štetu tužitelja „ne zbog argumenata i dokaznog postupka o autorskim pravima, već iz proceduralnih razloga”.
„Smatramo da postoji politička pozadina kada je u pitanju predmetna presuda, s obzirom da se njenom sadržinom ozbiljno ugrožava rad i djelovanje MC, jer istom je gotovo 20 odsto našeg godišnjeg bužeta namijenjeno za naknadu troškova parničnog postupka. Prethodno navedeno upućuje na zaključak da je u pitanju neopravdano dugi pravni spor koji je u ovom trenutku iskorišćen za obračun i dovođenje u pitanje redovnog rada MC”, dodao je Radulović.
On je istakao da je institucija na čijem je čelu kao zakonom ustanovljena kao „nezavisna institucija kulture koja se bavi crnogorskim identitetom, očuvanjem i promocijom crnogorske kulture i baštine”.
„U vrijeme proračunatih napada na institucije i pojedince koji se zalažu za njegovanje crnogorskog identiteta, ovaj atak doživljavamo kao dio osmišljenog plana da se onemogući njihovo programsko djelovanje. Bilo je i ranije udara na MC i ona ih je preživjela. Ne postoji razlog da sada bude drugačije. Uostalom, navikli smo na takve udare i ne samo s jedne strane. MC se neće pomiriti s učinjenom nepravdom i kod nadležnih sudskih instanci će zahtijevati zaštitu svojih prava i prava priređivača, insistirajući na njima”, zaključuje se u saopštenju predsjednika MC.