Program počinje u 17:00 časova, a u okviru REANIMACIJA FORUM-a, očekuje nas predavanje “Transformacija urbanih zona kroz umjetnost murala” Aleksandra Ostojića.
Aleksandar Ostojić – vizuelni umjetnik iz Pljevalja, rođen 1991. Diplomirao je Intermedijalno slikarstvo na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju (2016), a na istom fakultetu magistrirao na slikarskom odsjeku (2021). Njegov autorski rad baziran je na procesnim eksperimentima unutar širokog spektra različitih umjetničkih formi. Bavi se pitanjima organizacije prostora, boje i svjetla. Ambijent je jedan od osnovnih motiva u njegovom radu. Bavi se edukacijom mladih u sferi vizuelnih umjetnosti i dizajna. Izlagao je na više izložbi u zemlji i inostranstvu. Aktivno se bavi razvojem umjetnosti muralizma u Crnoj Gori, a kao dio umjetničke grupe Lastavica uradio je neke od najupečatljivijih murala u Crnoj Gori i doprinio transformaciji urbane slike Pljevalja.
Od 17:30 časova, imaćemo priliku da uživamo u promociji knjige “Oživite crteže” Rastka Ćirića.
Rastko Ćirić – rođen je 1955. godine u Beogradu. Dugogodišnji je akademski profesor i pedagog, predavao je Ilustraciju i Animaciju na Fakultetu primijenjenih umjetnosti (FPU). Godine 2023. stekao je zvanje profesora emeritusa Univerziteta umjetnosti u Beogradu. Bio je prorektor Univerziteta umjetnosti u Beogradu od 2015. do 2021. godine. Osnivač je predmeta i modula Animacija na Fakultetu primijenjenih umjetnosti, gdje je pokrenuo Studio za animaciju. Takođe je bio rukovodilac Programa za digitalnu umjetnost na Interdisciplinarnim doktorskim studijama Univerziteta umjetnosti, gdje je predavao Digitalnu animaciju. Osnovao je Odsjek za animaciju i predavao isti predmet na Filmskoj školi Dunav filma(1996–2006).
Član je brojnih profesionalnih udruženja, uključujući ULUPUDS, ASIFA, Ekslibris društvo Beograd (gdje je bio sekretar od 1994. do 2008), Art Director Club Serbia i Udruženje filmskih animatora Srbije (UFAS). Održao je više od 50 samostalnih izložbi širom svijeta, dizajnirao preko 300 zaštitnih znakova i logotipa, kao i više od 150 plakata. Realizovao je 16 autorskih animiranih filmova i osvojio preko 80 nagrada na festivalima u Minhenu, Zagrebu, Otavi, Beogradu, Titogradu, Kijevu, Ljubljani, Moskvi, Hirošimi, Perastu i drugim gradovima.
Kao ilustrator, sarađivao je sa New York Times Book Review (2002–2004) i Politikinim Zabavnikom, gdje objavljuje od 1986. godine. Ilustrovao je brojne knjige. Osnivač je Festivala evropske studentske animacije (FESA).
U 18:15h očekuje nas predavanje Luke Rakojevića o Dušanu Vukotiću “Srce puno zraka”.
Luka Rakojević – rođen 28. septembra 1991. godine u Nikšiću. U istom gradu završio je Osnovnu školu „Olga Golović“ i Gimnaziju „Stojan Cerović“. Na Fakultetu umjetnosti završio je osnovne (prosjek 9,89), specijalističke (prosjek 10,00) i magistarske studije (9,87). Diplomirao je ocjenom 10 kod prof. dr Maje Đurić i magistrirao ocjenom 10 kod prof. dr Tonka Maroevića. Ima titulu magistra teorije savremene umjetnosti.
Tokom osnovnih i specijalističkih studija bio je saradnik i urednik rubrike za kulturu studentskog portala tragom.me. Učesnik je sedam međunarodnih naučnih skupova u zemlji i regionu. Apstrakt rada objavio je i na VI International Forum for Doctoral Candidates in East European Art History, Berlin, organizovanom od strane Chair of East European Art History, Humboldt University Berlin (maj 2019).
Autor je teksta Splin slikara za monografiju akademskog slikara Pera Nikčevića (Boka, 2016) i pisac brojnih tekstova za časopise koji se bave različitim sferama umjetnosti i kulture. Tekstove je objavljivao i u časopisima profilisanim ka humanističkim studijama. Koautor je jedne publikacije objavljene na engleskom jeziku. Objavio je više književnih tekstova u zbirkama poezije i proze.
Dobitnik je većeg broja studentskih nagrada, kao i nagrade Najbolji mladi strip teoretičar Balkana 2017. u Leskovcu. Autor je tekstova za više kataloga izložbi, učesnik književnih promocija i predavač na različitim manifestacijama. Držao je predavanja po pozivu u mnogim institucijama kulture širom Crne Gore i na brojnim događajima i tribinama.
Angažovan je na izradi Leksikona likovne umjetnosti Crne Gore kao sekretar Redakcije i autor nekoliko tekstova, te kao autor dva članka za Leksikon etnografije Crne Gore, koje realizuje Crnogorska akademija nauka i umjetnosti. Jedan je od autora tekstova za projekat Njegoševa.me. Takođe je učestvovao u projektu Interactive Cultural Digital Map of Montenegro.
U 19:00 časova specijalni gost festivala, Miloš Rajković aka Sholim, predstaviće svoj rad na temu DIGITALNI NADREALIZAM.
Miloš Rajković SHOLIM (rođen 1985. u Beogradu) je vizuelni umjetnik i animator poznat po kratkim video-lupovima u kojima ljudska lica i pejzaži dobijaju nadrealne i neobične oblike. Njegov jedinstveni umjetnički izraz, koji sam opisuje kao „digitalni nadrealizam“, stekao je široko priznanje, posebno zahvaljujući prisustvu na društvenim mrežama, gdje njegova djela pronalaze put do publike širom svijeta.
Njegov rad nosi snažnu satiričnu crtu i bavi se različitim društveno-političkim temama, uključujući religiju, korporativnu kulturu, globalnu ekonomiju i sve veću zavisnost čovječanstva od tehnologije. Njegovi radovi prikazani su na prestižnim svjetskim manifestacijama.
(RE)ANIMACIJA FORUM je program u okviru festivala posvećen podizanju kapaciteta animatorskog sektora u Crnoj Gori, koji se realizuje uz pomoć Filmskog centra Crne Gore.
Nakon toga, u 20:00 časova slijedi druga takmičarska selekcija kratkih evropskih animiranih filmova, dok će u 21:00 čas biti proglašeni dobitnici filmskih nagrada festivala.