Preko dvije trećine mladih uzrasta od 15 do 34 godine je probalo neko alkoholno piće, kazala je za Gradsku RTV nacionalna koordinatorka za alkohol u Crnoj Gori dr Sabina Ćatić. Poražavajuće je, naglašava, da 68 odsto dječaka i 57 odsto djevojčica redovno konzumira alkohol. Mladi, iako svjesni loših posljedica konzumacije alkohola, uglavnom na njega gledaju kao na sredstvo koje smanjuje nervozu, pruža osjećaj sigurnosti, jača samopouzdanje i socijalne veze sa drugim ljudima.
„Kada oni u toku jedne prilike popiju pet ili više alkoholnih pića. To je već želja da oni konzumiranjem alkoholnih pića se opiju, da alkohol brzo djeluje na promjenu stanja svijesti. Na ovaj način je svaki četvrti 16-godišnjak izgovorio da je koristio neko alkoholno piće. Inače je ta hazardna upotreba alkohola u svijetu, to je do 60 grama čistog alkohola u jednoj prilici, karakteristična za uzrast između 20. i 24. godine života, tu dostiže pik.“
Klijentkinja na tretmanu odvikavanja od alkohola kaže da je počela da pije sa 15 godina. Iako se udala i zasnovala porodicu, problem alkoholizma je postajao sve veći. Svaki dan je borba iz koje vjeruje da će izaći kao pobjednik.
„Porodica mi je tada bila neprijatelj. A sada im stvarno hvala jer su mi oni pomogli da dođem ovdje. Imala sam problema u poslu. Mislim, mogla sam lako da se zaposlim, ali to bi bio kratak vremenski period. Zbog moje konzumacije alkohola često sam gubila posao i mijenjala poslove. Ja sam bila svojeglava, tvrdoglava i baš sam imala izopačenu svijest od alkohola“, kazala je ona.
Zbog oštećenja mozga, nastaju brojne psihičke promene, od kojih su najčesće alkoholna izlapjelost, padavica, alkoholno ludilo, te alkoholna bolesna ljubomora, objašnjava psiholog Nikola Ralević.
„Ono što je vrlo bitno da kažem jeste da se sa problemom alkoholizma javljaju često i drugi problemi zavisnosti, tzv. politoksikomanija. Već smo imali sa 24 godine klijente koji su imali razvoj ili problem alkoholizma“, napominje on.
Alkoholna pića su, uprkos zakonskim propisima, u velikoj mjeri dostupna maloljetnicima u maloprodajnim i ugostiteljskim objektima, kazala je Katarina Čarapić, iz Udruženja Roditelji.
„Maltene, ima zaista dosta lokala u kojima se vrši proslava tih 18. rođendana, gdje ni u jednom lokalu ne postoji niti uslov niti informacija, niti zabrana da alkohol neće biti točen maloljetnim licima“, ističe Čarapić.
Do uspostavljanja registra za alkohol kojim bi se omogućilo precizno praćenje i dokumentovanje broja osoba kojima je potrebno stručno liječenje, potrebno je raditi na edukaciji i međusektorskoj saradnji kako bi se preduprijedili rizici koje nosi alkoholizam.