Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Fudbaleri Portugala savladali su Ganu (3:2) u uzbudljivoj utakmici 1. kola grupe H Mundijala u Kataru.

Svih pet golova viđeno je u nastavku.

Meč je obilježio Kristijano Ronaldo koji je postigao gol sa penala.

Time je Portugalac ispisao istoriju SP, pošto je postao jedini igrač koji je uspio da se upiše u strijelce na pet različitih Mundijala.

Osim toga, osvajač pet “Zlatnih lopti” postao je jedini igrač koji je učestvovao na pet evropskih i svjetskih šampionata.

Za Portugal su pogodili još Žoao Feliks i Rafael Leao iz prvog kontakta sa loptom.

Strijelci za “cne zvijezde” bili su Andre Aju, sin legendarnog Abedija Pelea i igrač Crvene zvezde Osman Bukari.

U prvom dijelu nije bilo previše uzbuđenja, ali u nastavku prava drama.

Bolje je Portugal ušao u meč, dvije dobre prilike za Ronalda u 10. i 13. minutu, ali oba puta je kapiten Portugala loše zahvatio loptu.

Feliks je probao sa 15-ak metara iz dobre pozicije, međutim neprecizno.

Ronaldo je pogodio na isteku 35. minuta, ali je taj gol poništen zbog faula doskorašnjeg igrača Mančester junajteda.

Drugo poluvrijeme donosi nam “kišu” golova i dosta uzbuđenja.

Mohamed Kudus koji je večeras odigrao odličan meč, odlično je poluvako sa sredine terena, ušao u kazneni prostor, strahovito šutirao, ali lopta odlazi tik pored lijeve stative gola Dioga Košte.

Deset minuta kasnije Portugal stiže do vođstva. Ronaldo je pao u šesnaestercu, poslije duela sa Salisuom, a sudija pokazao na bijelu tačku.

Siguran izvođač najstrožije kazne bio je “CR7” – što je bio gol za istoriju.

Tek tada, rasplamsala se igra i slijedi prava drama. Kudus je probao sa distance u 72. minutu, ali pravo u Koštu.

Dva minuta kasnije Gana dolazi do izjednačenja. Kudus je prošao po lijevoj strani, odložio loptu do Ajua koji je sa tri metra šalje u mrežu.

Nakon toga, selektor Gane je izveo Kudusa i Ajua, što će se ispostaviti kao loš potez.

Igrao se 78. minut kada je Portugal ponovo stigao do prednosti. Bruno Fernandes je majstorski uposlio Feliksa, koji je milimetarski izbjegao ofsajd i elegantno prebacio Ati-Zigija za 2:1.

Dva minuta kasnije, ponovo dobar pas Fernandesa, a Rafael Leao plasira loptu u dalji ugao i pogađa iz prvog kontakta po ulasku na teren.

Nisu se Ganjani predavali, minut prije isteka 90. minuta Abdul-Rahman Baba pomalo je srećno pronašao Bukarija, koji glavom proslijeđuje loptu iza leđa Košte, za ispostaviće se konačnih 3:2.

Igrač Crvene zvezde probao je šut iz velike daljine u sudijskoj nadoknadi, ali nije bilo promjene rezultata.

A onda u 100. minutu umalo šok za Portugal. Golman Košta je postavio loptu u peterac, pripremao se da je ubaci u igru, ali mudro se prikrao Injaki Vilijams iza leđa, međutim kada je trebalo da uputi šut, okliznuo se, pa je slavlje izabranika Fernanda Santosa moglo da počne.

Ranije danas u istoj grupi Urugvaj i Južna Koreja odigrali su bez golova.