Popović je ocijenila da su mladi svjesni da djelovanjem mogu uticati na promjene u društvu.
„Ali im nedostaje podrška i motivacija. Posebno što vide da se njihova pitanja ne nalaze na dnevnom redu. Vidimo da se govori o povećanju zarada funkcionerima a ne govori o pitanjima mladih i kako ih zadržati u zemlji. Popis je pokazao demografsko starenje i odlazak mladih van naše države, a ne vidimo politike koje se time bave“, istakla je Popović.
Sporno je, kako ističe, da se nekoliko mjeseci nakon održanih lokalnih izbora govori o novim.
„To pokazuje da partije gledaju sopstvene interese, a ne interese građana. Postavlja se pitanje čemu bi doprinijeli vanredni parlamentarni izbori ako bi situacija ostala identična kao što je bio slučaj u Budvi“, kazala je Popović napominjući da je za proces evropskih integracija važno da imamo jake lokalne samouprave.
Predsjednik Mreže za omladinski aktivizam David Vukićević ističe da se teško može govoriti o stabilnoj političkoj situaciji u našoj zemlji.
„Svjesni smo koliko smo imali izbora, što lokalnih, što parlamentarnih, što vanrednih. Građanima nije prioritet da se bave političkim razmiricama već kvalitetom života. Jedan od načina participacije građana je izlazak na izbore i davanje povjerenja određenoj listi“, kazao je Vukićević.
Smatra da su se građani umorili u tom procesu.
„Raspoloženje građana se tokom vremena mijenja. Postoje fluktuacije u raspoloženju građana, a razlog tome možemo tražiti u djelovanju i performansama kako lokalnih tako i nacionalnih vlasti, kao i onome što su odborničke, odnosno poslaničke diskusije i ukazivanje na potencijalne propuste“, kazao je Vukićević.
I pored toga, Vukićević vjeruje, da u Crnoj Gori nikada nećemo imati toliko nisku izlaznost da se ne zadovolji minimum demokratskih standarda.
„Građani žele da u kontinuitetu unapređuju život u zajednici. Ukoliko primijete da nijesu zadovoljni ljudima kojima su ukazali povjerenje na sljedećim izborima imaju priliku da biraju drugačije“, kazao je Vukićević.
Dodaje da postoji racionalno utemeljenje zašto bi vanredni parlamentarni izbori trebalo da se održe.
„Kada vidimo rezultate lokalnih izbora u proteklom periodu stoji argumentacija opozicionih partija da je potrebno da se održe vanredni parlamentarni izbori. Sa druge strane, ovo je Vlada koja ima najveću podršku poslanika i to bi bio dovoljan argument zbog čega bi izbori za parlament trebalo da se dogode u redovnom terminu“, kazao je Vukićević.
Osvrnuvši se na predlog povećanja zarada javnim funkcionerima Popović kao ključni problem navodi to što reformama ne pristupamo sistematski, već posežemo za ad hoc rješenjima.
„Takva je odluka o povećanju plata funkcionerima za 30 odsto. Njima su već visoke zarade, u prosjeku su oko dvije hiljade, a sada bi izašle na tri, tri i po hiljade eura. Ne znam tačan broj funkcionera koji bi dobili to uvećanja ali znamo da se iz budžeta već izdvaja skoro 800 miliona eura za zarade zaposlenih u javnoj upravi“, istakla je Popović.
.