Kako je saopšteno iz Skupštine, taj događaj okupio je istaknute političke liderke iz cijelog svijeta kako bi razgovarale o izazovima i mogućnostima koje donosi vještačka inteligencija u kontekstu osnaživanja žena i rodne ravnopravnosti.
Popović je, navodi se, istakla posvećenost Crne Gore jačanju uloge žena u politici i donošenju odluka, posebno u kontekstu tehnoloških promjena koje oblikuju budućnost društva.
Nakon ovog događaja, delegacija Skupštine Crne Gore u čijem su sastavu i poslanice Zoja Bojanić Lalović, Aleksandra Despotović, Jelenka Andrić i Slađana Kaluđerović, održala je bilateralni sastanak sa poslanicima Slovenije, s ciljem razmjene najboljih praksi iz oblasti rodne ravnopravnosti.
“Tokom sastanka, razgovaralo se o zakonodavnim inicijativama i politikama koje doprinose jačanju položaja žena u društvu, kao i o mogućnostima za unapređenje međusobne saradnje u ovoj oblasti”, kazali su iz Skupštine.
Potom je, navodi se, dio delegacije učestvovao na pratećem događaju “Žensko liderstvo: Utiranje puta ka inkluzivnom i pravednom društvu”, koji je organizovala Vlada Letonije.
“Na ovom događaju diskutovalo se o važnosti uključivanja žena u sve sfere društvenog i političkog života, kao i o modelima podrške koji omogućavaju njihovo ravnopravno učešće u procesima odlučivanja”, saopšteno je.
Na marginama događaja, delegacija Skupštine Crne Gore susrela se sa brojnim liderkama i predstavnicima država.
Poslanice Jelenka Andrić i Slađana Kaluđerović sastale su se sa ministarkom pravde Letonije, Inesom Lībiņa-Egnere, koja je iskazala snažnu podršku donošenju zakona o femicidu kao ključnom koraku u zaštiti žena od rodno zasnovanog nasilja.
“Ovim povodom istaknuta je važnost zakonskih reformi koje bi omogućile efikasniju zaštitu žena i strože sankcionisanje nasilja nad njima”, dodaje se u saopštenju.
Delegacija Skupštine Crne Gore na kraju dana je održala sastanak sa predstavnicima crnogorske dijaspore, na kojem su razmatrani ključni izazovi sa kojima se suočavaju naši iseljenici, kao i načini na koje im Crna Gora može pružiti podršku.
“Posebna pažnja posvećena je inicijativama promocije Ljetnje škole crnogorskog jezika “Crna Gora, moja postojbina”, kao i mogućnostima uvođenja online časova crnogorskog jezika za dijasporu, kako bi se očuvala jezička i kulturna povezanost sa Crnom Gorom”, zaključeno je.