Kako je saopšteno iz Fondacije „Čini dobro“, cilj projekta je smanjenje vršnjačkog nasilja kroz promociju nenasilne komunikacije među mladima.
„Prevencija vršnjačkog nasilja u obrazovno-vaspitnim ustanovama i na internetu moguća je kroz unapređenje vještina nenasilne komunikacije putem edukacije o asertivnoj komunikaciji i konceptu Stroke iz psihoterapijskog pravca transakcione analize. Takođe, važno je podsticati pravilno korišćenje interneta i društvenih mreža“, navode iz ove organizacije.
Poseban akcenat, kako kažu, stavlja se na razvoj emocionalne inteligencije kod mladih, svijest o važnosti asertivnog ponašanja i primjeni koncepta Stroke, koji im pomaže da prepoznaju, vrednuju i konstruktivno odgovaraju na emocionalne potrebe i sopstvene i tuđe, te da ih zadovolje na zdrav i funkcionalan način.
„Tokom radionica učenici i učenice će usvajati efikasne metode rješavanja konflikata, prepoznavati i razbijati stereotipe, te nuditi savremene odgovore na zastarjele obrasce (muško-ženske uloge, različitosti), učiti kako prepoznati opasnosti u online svijetu i doprinositi stvaranju sigurnijeg digitalnog okruženja, jačati samopouzdanje i razvijati osjećaj samopoštovanja“, objašnjavaju iz Fondacije „Čini dobro“.
U svakoj obrazovno-vaspitnoj ustanovi biće realizovano po šest radionica: „Prepoznaj me, prepoznajem te“, „Ja sam OK, ti si OK“, „Nema frke“, „Širi dalje“ i „Nemoj da klikneš nasilje, klikni poštovanje“, koje će voditi Lidija Ivanović, Ivana Perović, Svetlana Jovetić Koprivica i Zorka Vojinović.
Projekat „Zaustavi nasilje, izaberi poštovanje“, koji realizuje Fondacija „Čini dobro“, podržan je kroz program „SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas“, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO) u partnerstvu sa Regionalnom akademijom za razvoj demokratije (ADD). Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.