Za rezoluciju o genocidu u Srebrenici u junu 2021. godine glasalo je 55 poslanika crnogorskog parlamenta, ali tri godine kasnije za dokument kojim se osuđuje genocid u logorima Jasenovac, Dahau i Mathauzen podržao je samo 41 član Skupštine iako parlamentarna većina broji 46 poslanika. Za rezoluciju o Jasenovcu nijesu glasali poslanici opozicije, i to DPS-a, URE, Hrvatske građanske inicijative i Socijaldemokrata, koji su ranije podržali isti dokument koji se odnosi na Srebrenicu.
Politikolog Vladimir Pavićević ocjenjuje da je crnogorski parlament morao biti jedinstven prilikom usvajanja Rezolucije. Naglašava da je sramno to što opozicioni poslanici ali i pojedinci iz vladajuće većine, nisu glasali za.
„Ne može da postoji bilo kakvo opravdanje ili bilo kakva prepreka da bi se glasalo za takvo nešto. Crnogorska Skupština, trebalo je da bude potpuno saglasna oko ove Rezolucije. Da svih 81 glasa za to, a svi oni koji nisu glasali, to je mrlja kada se tiče njihovog političkog djelovanja“, kazao je Pavićević.
Za rezoluciju o Jasenovcu nijesu glasali poslanici albanskih stranaka koje su dio parlamentarne većine, kao ni poslanik Evrope sad Miodrag Laković. U sali prilikom glasanja nijesu bile prisutne ni poslanice Radinka Ćinćur i Jevrosima Pejović, koje su isključene iz PES-a. Pavićević ocjenjuje da bi reputacija Crne Gore bila narušena da u parlamentu nije usvojena Rezolucija.
„Bilo ko, ko je razuman, ko na civilizacijski načim ima odnos prema onome što su zločini, on mora da čestita i da kaže bravo zato što je osuđen jedan takav zločin kao što se dešavalo u Jasenovcu, Dahau i Mathauzenu“, kaže Pavićević.
Najave Hrvatskog premijera, Andreja Plenkovića, da će preduzeti mjere protiv Crne Gore koje smatra primjerenim zbog usvajanje Rezolucije, za Pavićevića su, kako kaže, iznenađujuće.
„Zato što je jedino primjereno očekivati da u samoj Hrvatskoj postoji pristup koji podrazumijeva da, kad se god spomene Jasenovac ili Mathauzen ili Dahau, da se kaže da to mora da se osudi i tu nema nikakve dileme“, kaže Pavićević
Nakon glasanja u Skupštini, kako se i očekivalo, stigla je kritika predsjednika države Jakova Milatovića na račun bivših partijskih kolega, kojima je poručio da su postali politička marioneta, kao i da potezi većine ne vode prosperitetu i napretku zemlje. Pavićević smatra da su Milatovićevi navodi neprimjereni.
„To su izjave oko kojih svaki čovjek mora da se zamisli, šta one znače? Otkud to da predsjednik države na taj način kvalifikuje neke stvari jer se i od njega očekuje ono što se očekuje od svih ljudi koji su posvećeni obilježavanju svake borbe protiv zločina i evidentiranju da takvo nešto ne smije nigdje i nikad više da se ponovi“, naglašava Pavićević.
Na Milatovićeve optužbe odgovorio je i funkcioner PES-a Tihomir Dragaš, poručujući da se on, kao i 99 odsto članova Pokreta Evropa sad osjeća prevarenim jer su pomogli Jakovu Milatoviću da postane predsjednik Crne Gore, koji im sada „pljuje u lice“ i ispoljava „pakost koja prelazi sve granice“.
Prilog iz Dnevnika Gradske RTV možete pogledati na linku ispod teskta: