Svake godine 400.000 djece dobije dijagnozu maligne neoplazme, dok je stopa preživljavanja u nisko i srednje razvijenim zemljama manja od 30 odsto, a u visoko razvijenim i do 80 odsto, podaci su Svjetske zdravstvene organizacije.
„U Crnoj Gori u 2020. godini dijagnostikovano je 23 djece sa dijagnozom maligne neoplazme. Od toga, vodeće bolesti su leukemija i maligni tumori mozga i limfomi“, kazala je dr Verica Osmanović, nacionalna koordinatorka za zdravlje djece i adolescenata.
Osmanović savjetuje roditelje da imunizuju djecu protiv virusnih infekcija, a trudnice da nikako ne koriste duvanske proizvode, alkohol, ili ljekove na svoju ruku.
„Uvijek uz savjet izabranog ginekologa. Što se djece tiče, naglasiću da je potrebno da zaštite kožu od štetnih sunčevih zraka kako ne bi došlo do opekotina, a kasnije i mogućeg razvoja malignog melanoma“, kaže Osmanović
Navodi i na koje rane simptome se mora obratiti pažnja.
„Kao što su bezbolni čvorići koje ne prati infekcija, a koji mogu biti na vratu, glavi, preponama, trbuhu. Takođe, neuobičajeno velik stomak, bolovi u kostima, zglobovima i mišićima, noćno znojenje, gubitak ravnoteže, glavobolja koja je uporna i nespecifična, modrice koje se spontano pojavljuju, krvarenje,, gubitak vida“, objašnjava Osmanović.
Izabrani pedijatar je osoba kojoj se roditelji i djeca prvo moraju javiti ukoliko primijete neke od pomenutih simptoma, zaključuje Osmanović. Psihološkinja Anđela Rajković kaže da internet ne može biti zamjena za stručnu pomoć.
„Uvijek zapravo kažem kao stručnjak da ne guglaju na internetu. Internet nudi pregršt informacija koje su neprovjerene i često strašne. Potrebno je da direktno pitaju osobe koje se bave liječenjem njihove djece sve ono što ih zanima“, kaže Rajković.
Rajković savjetuje roditeljima da otvoreno razgovaraju sa djecom, doziraju informacije koje će podijeliti sa njima i imaju spremne odgovore na pitanja koja muče djecu. Psihološka podrška treba da bude dostupna svima, a potrebna je prevencija i rana detekcija, kako bi se bolest otkrila u ranoj fazi, klinička slika bila blaža, a oporavak brži, zaključila je Rajković.