„Želimo istaći da svako ima pravo da se obrati Ustavnom sudu. Ipak, uvjereni smo da je odluka donijeta u skladu sa Zakonom i Ustavom. Klub odbornika “Pokreta Evropa sad” u potpunosti uvažava nadležne institucije i poštovaće svaku odluku Ustavnog suda, postupajući u skladu sa njom“, naveli su iz PES-a.
Podsjećaju da se sjednica Skupštine Glavnog grada, zakazana za 11. novembar, na kojoj je trebalo da se raspravlja o ovoj temi, nije održala.
„U skladu sa zakonskom procedurom, ukoliko Skupština ne donese odluku u roku od 90 dana od podnošenja prijedloga Sekretarijatu za komunalne poslove, cjenovnik se smatra usvojenim“, navodi se u soapštenju.
Procedura formiranja cijene vode je, kako kažu, jasno definisana i striktno kontrolisana.
„Vodovod do aprila dostavlja podatke Regulatornoj agenciji, koja ih analizira, provjerava i, nakon nekoliko iteracija, potvrđuje njihovu ispravnost do juna. Nakon toga, Odbor direktora formalno usvaja predlog, koji zatim ide nadležnom Sekretarijatu i gradonačelniku, koji ga prosljeđuje Skupštini. Važno je naglasiti da Vodovod nema mogućnost uticaja na cijenu, dok Regulatorna agencija kontroliše njenu primjenu“, navodi se u saopštenju.
Napominju da se ova metodologija primjenjuje od 2021. godine, u okviru koje je došlo do smanjenja cijene vode u periodu od 2021. do 2024. godine.
„Ova smanjenja su se značajno odrazila na poslovanje Vodovoda, koje je bilo dodatno otežano neustavnim Granskim kolektivnim ugovorom za stambenu-komunalnu djelatnost, kojim su zarade povećane, a koji je potpisala 43. Vlada Crne Gore“, zaključili su iz PES-a.