„O položaju žena u crnogorskom društvu suvišno je trošiti riječi. Monstruozni podaci, niske i neujednačene kazne i neadekvatno i neblagovremeno reagovanje institucija“, ističu iz ove NVO.
Kako navode, to znači da su ubistva suštinski povezana sa činjenicom da su žrtve žene. Poručuju da nasilje nad ženama ostaje dubok i sveprisutan problem koji pogađa milionе žena širom svijeta, ali u Crnoj Gori, koja je mala država, ovi podaci su više nego monstruozni
„A zašto je tako? NVO Sistem je na to više puta ukazivala – za ovakve zločine kazne su neujednačene – od 12 do 40 godina zatvora – i, nažalost, evidentno je da idu u korist ubicama, iako je većina tih ubistava izvršena na svirep način i iz niskih pobuda, što je najteže krivično djelo, pogotovo ako se ima u vidu da je žrtva žena. To bi trebalo da bude otežavajuća okolnost, naročito ako je ubica muškarac, ali u Crnoj Gori to nije slučaj. Griješimo kao društvo i griješi cjelokupan sistem. Zažmurimo onda kada bi trebalo da nam oči budu širom otvorene“, objašnjavaju oni.
Dodaju da je činjenica da dugotrajno zlostavljanje često prethodi ubistvu, koje je možda moglo biti spriječeno da su institucije adekvatno i na vrijeme reagovale.
„Rješavanje ovog problema zahtijeva zajednički napor svih društvenih aktera – vlade, institucija i zajednice kako bi se implementirale politike koje štite prava žena, a ne mizoginiju i olakšice za ubistvo“, kazali su iz ove NVO.
Poručuju da je krajnje vrijeme da se građani udruže i dignu glas protiv nasilja nad ženama. Nijedna žena više.
Pozivaju da im se pridužite nam se u petak (22. novembra) ispred zgrade vlade u 15 časova, zaključuju oni.