„Kada budemo imali reviziju sljedeće godine, očito možemo razmotriti mogućnosti gdje možemo smanjiti birokratiju“, rekao je. „Ali dopustite mi da spomenem da Turska već više od 20 godina ima carinsku uniju s Evropskom unijom. Tako da bi to očigledno takođe bio način da se krene naprijed, što bi olakšalo mnoge, mnoge stvari u trgovinskom odnosu.“
Kako javlja Politico, iako je priznao da je Sporazum o trgovini i saradnji (TCA) između UK-a i EU-a „najsofisticiraniji i najdalekosežniji trgovinski sporazum koji postoji u svijetu“, Berger je tvrdio da obje strane „nisu iskoristile potencijal … kakav trenutno postoji.“
„Između naših vlada, između naših ekonomskih komora, možemo učiniti mnogo više da ojačamo veze između kompanija“, rekao je.
Stav britanske vlade suprotan
Njegovi komentari suprotstavljaju se stavu britanske vlade, piše Politico. Ministar za Brexit Nik Tomas-Simonds naglasio je da Britanija ima „mandat za reset s Evropskom unijom“, koji navodi da se „nećemo ponovo pridružiti jedinstvenom tržištu ili carinskoj uniji.“
Berger je napomenuo da bi fokus između UK-a i Njemačke trebao biti na odbrani, zbog plana njemačkog budućeg kancelara Fridriha Merca da otključa posebni fond od 500 milijardi eura za odbranu i infrastrukturu.
„To znači ogromne poslovne prilike, takođe i za Ujedinjeno Kraljevstvo“, rekao je.
UK i EU trebaju održati svoj prvi samit 19. maja. Berger je signalizirao njemačku nadu za konkretnim predlozima iz Londona, posebno o veterinarskom i sanitarnom i fitosanitarnom (SPS) sporazumu, za koji je tvrdio da bi mogao koristiti britanskim potrošačima.
„Mislim da bi to, ako to učinite, pomoglo poljoprivredno-prehrambenom sektoru, može pomoći smanjiti kontrole i možda takođe podići cijene u supermarketima“, rekao je. „Tako da mislim da bi to bile dobre vijesti.“
Njemačka se nada da će vidjeti konkretne britanske predloge za resetovanje odnosa i želi „brzo ući u pregovore.“