SJEDNICA ODBORA ZA RODNU RAVNOPRAVNOST

Nasilje u porodici i dalje ozbiljan problem u Crnoj Gori; Gutić: Crna Gora poboljšala kaznenu politiku

I pored određenih institucionalnih pomaka rodno senzitivno, a posebno nasilje u porodici i dalje je ozbiljan problem u Crnoj Gori, ocijenjeno je na sjednici nadležnog skupštinskog Odbora. Alarmantno je, kako je naglašeno, što raste broj registrovanih slučajeva nasilja.
Foto: Screenshot/Youtube

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić navodi da je Crna Gora poboljšala kaznenu politiku i prepoznala seksualno uznemiravanje kao krivično djelo, kao i gotovo sva djela porodičnog nasilja.

Podsjeća šta kažu evropski partneri.

„U svom izvještaju za Crnu Goru, Evropska komisija navodi da rodno zasnovano nasilje, posebno nasilje u porodici, ostaje ozbiljno i trajno pitanje i najekstremnija manifestacija rodne neravnopravnosti u Crnoj Gori. Posebno ističu da nisu uspostavljeni krizni centri i jasni protokoli za žrtve seksualnog nasilja“, kazao je Gutić.

Neophodna je i edukacija, u koju se, poručuje Ombudsman Siniša Bjeković, ne može ići nepripremljeno.

„Institucija zaštitnika već godinama upozorava da represija nije jedini način kako se ova borba sprovodi. Postoje drugi mehanizmi, a u okviru krivično-prekršajno pravne prinude, ja mislim da je veliki broj pitanja, odnosno odgovor leži u primjeni mjera bezbjednosti koji primjenjuje od policije, preko Sudova za prekršaj, preko Krivičnih sudova“, istakao je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

I pored svih aktivnosti, sve je više slučajeva porodičnog nasilja, upozorava članica Odbora Edina Dešić.

„Nažalost, svejedočili smo i zahavaljući i medijima da u posljednje vrijeme su žene izgubile ovu bitku. Nažalost, nije bilo dovoljno agilnosti od strane institucija da im se pruži podrška. Tako smo svjedočili da je žena stradala iako je prije toga prijavljiva prijetnje i nasilje koje dolaze od bivšeg supružnika“, kaže Dešić.

Bjeković dodaje da je ključno razumjeti poziciju žrtve.

„Ljudi očigledno ne mogu da shvate da je osjećaj ugroženosti nije na strani onoga ko vrši nasilje. Dakle, mi iz te perspektive nasilje gledamo sa pozicije onoga ko čini to nasilje; da li će biti odgovaran ili ne, nego sa pozicije onoga ko trpi nasilje, da li se osjeća žrtvom ili se ne osjeća žrtvom“, istakao je Bjeković.

Cilj je, kako je zaključeno, nulta tolerancija na nasilje.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci