Mulešković: Na cijenu najviše uticali globalni faktori, ali i odluka o uvođenju takse

Gorivo u regionu skuplje nego kod nas, osim u BiH, građanima preskupo

Gorivo je u regionu trenutno skuplje nego kod nas, osim u Bosni i Hercegovini, pokazuju podaci sajta Global Petrol Prices. Ipak, mnogim našim građanima je i dalje preskupo, a ekonomski analitičar Mirza Mulešković, ističe da su na kretanje cijena goriva najviše uticali globalni faktori, poput ratova i poremećaja na tržištu, ali i odluka države da uvede taksu za stvaranje rezervi naftnih derivata.
Foto: Pixabay, Ilustracija

Cijene goriva rastu, a vozači sve češće sipaju – ne pun rezervoar, već koliko moraju. Nekada je bilo ,,do vrha“, danas je za većinu ,,za pet ili 10 eura“ – i to ako budžet dozvoli.

„rezervoar uvijek držim na minimum, nema ga odakle napuniti. Potrebno mi je oko 100 eura da napunim rezervoar“, kazao je jedan od anketiranih sugrađanina.

S druge strane, nekima je cijena goriva prisupačna.

„Potpuno mi je dostupna ta cijena goriva. Pristupčna je. Ne punim pun rezervoar, jedino 50 eura punim, tako za dva mjeseca mi može biti“, ističe sugrađanin.

U Srbiji, Albaniji i Hrvatskoj gorivo je skuplje, nego kod nas, osim u Bosni i Hercegovini gdje je jefitnije, pokazuju podaci sajta Global Petrol Prices. Međutim, uvođenje takse za stvaranje rezervi naftnih derivata koji je bio jedan od uslova za članstvo Evropskoj uniji, uticalo je na rast cijena, ističe ekonomski analitičar, Mirza Mulešković.

„Gorivo jeste jedan od osnovnih elemenata koji ulazi u obračun kako privrednika, tako i svakog građanina i treba raditi na smanjivanju cijene goriva. Ukoliko ne možemo da kontorlišemo međunarodne faktore, kao što je to sad slučaj, jer je recimo rat u Ukrajini ili rat na bilo kom drugom područuju može u značajno mjeri da poveća cijenu goriva i ukoliko dođe do poremećaja u bilo kakvoj vrijednostima snabdijevanjima može da dođe do poremećaja cijene goriva. Tako da država bi morala i trebala da reaguje upravo u dijelu smanjivanja akciza ukoliko želi da zaštiti životni standard građana“, ističe Mulešković.

Razlike u cijenama rezultat su specifičnog oporezivanja i subvencionisanja država, jer sve zemlje kupuju naftu na međunarodnim tržištima po istim cijenama, objašnjava Mulešković. Podaci pokazuju da je trenutno prosječna cijena benzina u svijetu jedan euro i 18 centi, a  dizela jedan euro i 13 centi po litru, dok je kod nas benzin jedan euro i 52 centa, a dizel jedan euro i 44 centa.

„Moramo da budemo svjesni da cijena goriva zavisi dominatno od međunarodnog faktora, ta primarna cijena. Međutim, ono što moramo da kažemo jeste da je cijena goriva značajano opterećena sa državnim akcimazama i nametima od strane države i kad vidite ovu cijenu goriva, čini mi se, da preko 55 odsto cijene koju plaćate ide državi“, objašnjava Mulešković.

Naredni obračun cijene naftnih derivata u Crnoj Gori biće 10. marta, a eventualno izmijenjene – nove cijene važiće od 11. marta.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci