"NA VEZI SA GRADONAČELNIKOM"

Mujović: Krenuli smo u obračun sa divljim deponijama, gradićemo dvije montažne garaže zbog saobraćajnih gužvi

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović kazao je u emisiji "Na vezi sa gradonačelnikom" na Gradskoj RTV, da su prioriteti nove gradske uprave čistoća grada, odnosno rješavanje problema divljih deponija i rješavanje problema saobraćajnih gužvi, na čemu se aktivno radi.
Foto: Gradski.me

Mujović je, odgovarajući na pitanja građana, objasnio na koji način će rješavati problem saobraćajnih gužvi i nedostatka parkinga, kao i na koji način će konkretno doprinijeti Komunalna policija.

Govorio je i o najvećim izazovima koji opterećuju Podgoricu, kao što je pitanje izgradnje kolektora (sistema za prečišćavanje otpadnih voda), navodeći da se Podgorica zaista nalazi u vrlo ozbiljnom stanju sa aspekta ugroženosti zdravlja građana.

Grad je dosta čistiji, ulice takođe, ali na obodima grada često viđamo divlje deponije. Da li ćete kažnjavati neodgovorne pojedince?

Mujović: Nova gradska uprava je krenula u obračun sa divljim deponijama i već smo očistili nekoliko lokacija. Nastavićemo da ulažemo ogromne napore, jer je čistoća pitanje svih pitanja i grad mora biti čist. Tu nema nikakvog kompromisa. Kažnjavaćemo neodgovorne pojedince. Postoji adekvatna kaznena politika, ali ono što vidimo kao mali problem jeste neadekvatan i nedovoljan broj komunalnih policajaca – svega 42 komunalna policajca se nalaze na teritoriji Podgorice, a da bi mogli napisati kaznu, morate nekoga zateći u izvršenju tog neodgovornog čina. Komunalna policija će raditi svoj posao, ali moramo probuditi svijest građana da su divlje deponije nešto što je upereno protiv svih nas.

Kako planirate riješiti saobraćajne gužve koje nam svakodnevno otežavaju život?

Mujović: Pitanje saobraćajnih gužvi je drugo krupno veliko pitanje, osim pitanja čistoće. Smatramo da imamo određeni akcioni plan kako da te saobraćajne gužve smanjimo. Prva i osnovna stavka i ideja je pretvaranje prostora bivše kasarne „Morača“ u parking prostor, što će biti realizovano do 15. marta. Cjelokupna površina biće pretvorena u parking. Čim to stavimo u funkciju, traku Bulevara Ivana Crnojevića koja je sada predviđena za parking mjesta, mi ćemo osloboditi za saobraćaj, čime će saobraćaj na tom dijelu biti ubrzan. Njegoševu ulicu, dio pored stadiona Budućnosti, pretvorićemo u dvosmjernu ulicu. Vrlo nam je važan zadatak i projekat postavljanje montažne garaže. Već smo definisali dvije lokacije. Jedna na teritoriji bivše kasarne Morača, onog dijela koji se sada koristi kao parking prostor, a druga u dijelu grada preko Morače, u Bloku V – pored Doma zdravlja. Na taj način mislim da ćemo napraviti dobre početne korake i stvoriti osnovu kako bi ovaj hronični problem Podgorice što prije i u što kraćem roku riješili.

Da li planirate uvođenje strožijih kazni za nesavjesne vozače koji se parkiraju gdje stignu?

Mujović: Pitanje kaznene politike mislim da nije problematično, već da li se na pravi način primjenjuje ta kaznena politika. Ako imate da je kazna za nepropisno parkiranje 100 eura i takvu politiku sprovodite vrlo revnosno, ako nesavjesni vozač dva ili tri puta plati tu kaznu, sigurno da četvrti put neće to da uradi. Ovdje imamo problem nedostatka kadra koji bi mogao da primjenjuje tu kaznenu politiku. Mali broj komunalnih policajaca i inspektora na terenu je nešto što nam otežava posao. Imamo način da i to riješimo. Pokušaćemo, prije svega Komunalnu policiju da obogatimo novim članovima, da jednom dijelu ljudstva koji je trenutno rasporađen u raznim sekretarijatima obezbijedimo određenu obuku kako bi postali komunalni policajci i kako bi na bolji način mogli sprovoditi kaznenu politiku na bolji način.

„ISPITATI MOGUĆNOST IZMJEŠTANJA LOKACIJE KOLEKTORA IZ BOTUNA“

Da li će se kolektor graditi u Botunu i kada počinju radovi?

Mujović: Ovo je glavno pitanje koje opterećuje Podgoricu. Dobro smo upoznati da aktuelni sistem za prečišćavanje otpadnih voda ima kapacitet 55.000 korisnika, a da je trenutno priključeno više od 120.000. Podgorica se zaista nalazi u vrlo ozbiljnom stanju sa aspekta ugroženosti zdravlja naših građana. To je problem koji je aktuelan duži niz godina. Pokušao sam i obavio razgovore sa mještanima Botuna koji su odlučni u tome da se kolektor ne može graditi u Botunu i da nemamo njihovu saglasnost da se to postrojenje tamo radi. Imamo komplikovanu situaciju. Njihovi rigidni stavovi sa tog aspekta imaju veliku dozu opravdanja. Šteta koju im je nanio KAP je zaista velika. Rad KAP-a je desetkovao stanovništvo u Botunu, kancer je postao praktično svakodnevnica u brojnim domovima, tako da moram imati razumijevanja za takve stavove.

Nemamo vremena za čekanje, napori nijesu urodili plodom i zbog toga sam se obratio Vladi Crne Gore da se aktivno uključi u rješavanje ovog problema, da ispitamo mogućnost izmještanja lokacije iz Botuna, kako bi ovaj problem što prije riješili. Veliki mač gubitka donacije od 35 miliona eura stoji nad glavom i zato nam je potrebna i podrška Ministarstva finansija koje bi se aktivno uključilo u proces pregovaranja i zajedno sa Svjetskom bankom i KfW bankom omogućilo da se korišćenje tih sredstava prolongira kako bi riješili ovo pitanje. Jedna činjenica nam ide u prilog, što može da bude argument u našim rukama, a to je da od momenta kada je započet ovaj projekat neke su se okolnosti izmijenile, Zeta je nezavisna opština, Botun ne pripada Podgorici i mi kao Glavni grad nemamo pravo da nametnemo da se neko naše pitanje rješava van naše teritorije. Želimo da kroz dogovor dođemo do rješenja i da sve strane budu zadovoljne.

Možete li pomoći da se asfaltira 50 metara puta u Ulici 1 u Farmacima?

Mujović: Upoznat sam sa problemom ulice u Farmacima. Dobra okolnost je da se tokom ove nedjelje mehanizacija preduzeća „Putevi“ nalazi u blizini Farmaka, što nam olakšava posao da nakon asfaltiranja u Grbavcima mehanizaciju prebacimo i na tom dijelu i zakrpimo kritične djelove.

Ulica 7, Vrela ribnička, Mjesna zajednica Konik, nije asfaltirana i nema rasvjetu. Može li se nešto uraditi po tom pitanju?

Mujović: Obratio sam se Sekretarijatu za saobraćaj, koji je izdao dozvolu „Putevima“ da može raditi na rekonstruisanju ove ulice. Očekujemo konkretne aktivnosti već tokom ove sedmice. Ulica je u jako lošem stanju, kao i Ulica 6, čime ćemo se baviti i nadam se brzo završiti.

Da li se planira renoviranje ulice u blizini OŠ „Maksim Gorki“, tačnije, ulice i parkinga u dijelu Bulevara revolucije od broja 80 do 88?

Mujović: U dogovoru sa „Putevima“ preduzeli smo adekvatne korake i taj potez će biti završen. Problem će biti riješen već tokom ove sedmice.

Na raskrsnici Ulice 27. marta i ulice koja vodi od naselja Ljubović, pored zgrada Devet Jugovića prema školi, postoji visok stepen saobraćajne nebezbjednosti. Da li je u tom dijelu moguće poboljšati sigurnost prelaska ulice?

Mujović: Pitanje bezbjednosti učenika je jedno od prioritetnih pitanja i pitanja sa kojim nema kompromisa. Ulica 27. marta je vrlo izazovna i Glavni grad je planirao da tamo bude postavljen kružni tok. Zbog neriješenih pitanja eksproprijacije kasni se sa tim projektom.

Hoće li se regulisati put od podvožnjaka na Zlatici do groblja u Zagoriču i da li je moguće regulisati prelaz preko pruge na Zlatici, gdje veliki broj djece svakodnevno prelazi na putu ka OŠ „Dr Dragiša Ivanović“?

Mujović: U ovom momentu nemamo rješenje za ovaj problem. Kontaktirao sam Agenciju za izgradnju i razvoj Podgorice koja će stupiti u kontakt i održati sastanak sa Željeznicom Crne Gore i pokušati da nađe rješenje za pružni prelaz. Tu imamo i zakonsko ograničenje da rastojanje između dva pružna prelaza ne smije biti manje od dva kilometra i zbog toga je jedna od opcija da se napravi podzemni prolaz koji bi koristili samo pješaci.

U Ulici Veliše Popovića u Tološima imamo rupe na svakih 10 metara, djeca tuda idu u školu, a i dva auta se teško mogu mimoići. Može li se šta tu preduzeti?

Mujović: Zadovoljstvo mi je da istaknem da smo ovaj problem riješili. Prije nekoliko dana je ekipa „Puteva“ posjetila ulicu i izvršila sanaciju.

Da li je moguće riješiti problem stubića u Njegoševoj ulici?

Mujović: Jasno je da postoji problem na mjestu spajanja Njegoševe ulice i Bulevara Ivana Crnojevića. Taj problem je trenutno riješen, jer je postavljena montažna prepreka koja će onemogućiti odvijanje saobraćaja van vremena kada je to dozvoljeno u Hercegovačkoj ulici. Trajno rješenje će biti vrlo brzo, jer je u toku procedura tenderske nabavke novog pilona i čim to bude završeno imaćemo i trajno rješenje ovog problema.

Koliki je prihod od staklenih bašti postavljenih širom centra i da li je dovoljno veliki da nadomjesti činjenicu da rekonstruisane pješačke ulice izgledaju kao da su ih zaposjeli akvarijumi i da su to de facto objekti, a ne tende?

Mujović: Dijelim Vaše mišljenje. Onako kako izgledaju staklene bašte, prije svega u Bokeškoj i Njegoševoj ulici nijesu nešto što smatram reprezentativnim. To je problem koji smo naslijedili. Kroz partnerski odnos sa ugostiteljima želio bih da se izgled tih zastakljenih površina dovede u red i da to bude ljepše. Ovako kako je sada ne pogoduje oku posmatrača. Želimo da imamo razumijevanja i prema vlasnicima ugostiteljskih objekata, pa kroz partnerski odnos moramo rješavati ovaj problem.

Da li ćete uraditi nešto po pitanju poboljšanja uslova života u selima u okolini auto-puta?

Mujović: Kao gradonačelnik bih želio da se više ulaže u naša sela. Treba da iskoristimo potencijal koji imamo. Radićemo na revitalizaciji sela i iskorišćavanju njihovog potencijala. Intezivno radimo na tome. Prvo i osnovno, radimo na rješavanju pitanja vodosnabdijevanja. Već smo pokrenuli proceduru da se odmaralištu na Veruši obezbijedi voda za piće. Ispitujemo postojeću kaptažu, kako bi vidjeli da li je ona dovoljna da riješi pitanje odmarališta. Takođe, u toku je procedura izrade vodovoda za Duške, u istoj oblasti. Za očekivati je da radove na tom vodovodu započnemo tokom 2026. godine.

Možete li uputiti molbu Sekretarijatu za saobraćaj da postave nekoliko „ležećih policajaca“ na parkingu i prilaznoj ulici u Zagoriču, u blizini naselja Zain u Piperskoj ulici? Na parkingu na toj lokaciji često se odvijaju trke motora i automobila?

Mujović: Ovaj zahtjev će biti proslijeđen Sekretarijatu za saobraćaj i nadam se da ćemo u narednim danima imati riješeno ovo pitanje.

Na kraju Piperske ulice postoji veliki neuređeni prostor od oko 8.000 kvadratnih metara koji je detaljnim planskim dokumentom „Zagorič 3 i 4 – Zona 2“ definisan kao zelena površina. Da li je moguće formiranje parka na toj lokaciji?

Mujović: Moguća je izgradnja parka na ovom dijelu, ali imamo realni problem da ta teritorija nije isključivo u vlasništvu Glavnog grada. Nešto je u vlasništvu države, pa ako uspijemo da dobijemo saglasnost države da se to prenese na Glavni grad i da mi tu vodimo glavnu riječ i možemo definisati da to bude parkovska površina, mi ćemo to i uraditi.

Da li nam možete obezbijediti autobusku liniju za Daljam?

Mujović: Veliko mi je zadovoljstvo da imamo vrlo aktivne službe koje odgovaraju revnosno na zahtjeve gradonačelnika, a zahtjevi su upravo podstaknuti ovakvim pitanjima. Jedan od glavnih zadataka je da se osnaži gradski prevoz, odnosno da se mreža gradskih linija pojača. Pitanje Daljma, odnosno tog naselja, koje je dugi niz godina bez autobuske linije je pitanje koje je došlo na dnevni red. Kontaktirao sam preduzeće „Putevi“ i zaista su reagovali brzo i pronašli odgovarajuće rješenje. Mislim da je od juče startovala nova linija do Daljma, tako što je aktuelna linija L3 produžena do ovog dijela grada.

Imamo veliki problem sa naponom u Dajbabskoj bb. Da li nam možete pomoći oko toga?

Mujović: Drago mi je da mogu da obavijestim da su preduzete konkretne aktivnosti, da sam kontaktirao CEDIS i da će pojačati transformatorsku stanicu. I ovo pitanje smatram velikim dijelom riješenim.

Gradonačelnik Mujović je pozvao građane da mu i u narednom periodu pišu kako bi „zajednički radili i gradili bolju Podgoricu“.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci