Od održavanja lokalnih izbora u Kotoru prošlo je više od 60 dana, a konačni rezultati još nijesu proglašeni. Ustavni sud nije donio odluku ni po žalbi nosioca liste koalicije Demokrate – Pokret Evropa sad (PES) na lokalnim izborima u Kotoru Vladimira Jokića, ni po žalbi DPS-a, jer su sudije u oba slučaja glasale neriješeno – 3:3. Podsjetimo, traženo je da se ponove izbori na biračkim mjestima broj 17 – Prčanj i 28 – Mirac, prigovori su prvo podnošeni lokalnoj izbornoj komisiji, zatim Državnoj izbornoj komisiji, a na kraju su žalbe upućene Ustavnom sudu koji nije riješio situaciju.
– Ustavni sud odlučuje o pitanjima iz svoje nadležnosti na sjednici svih sudija (osim za ustavne žalbe za povredu ljudskih prava i sloboda), te se ne čini realnim da neko od sudija promijeni već iznijeti stav u odnosu na konkretnu izbornu žalbu za kotorske lokalne izbore, jer bi onda morali objasniti javnosti zašto su jednom mislili na jedan način, a drugog puta na drugi način (mada u ovoj zemlji nikada ništa ne treba u potpunosti isključiti, pa ni to da ustavni sudija promijeni stav) – ocijenila je Mrdović.
Kako dodaje, stiče se utisak da bi se na odluku u kotorskom slučaju moglo čekati sve dok se ne izabere sedmi sudija Ustavnog suda, koji će da presiječe, a što može potrajati.
– Jer je poznato da se u državnom parlamentu nadležni odbor za ovo pitanje još ne sastaje, pa bi „kotorski slučaj“ lako mogao da dobije obrise „šavničkog slučaja“, makar u početno vrijeme – poručuje Mrdović.
U subotu je Jokić podnio prigovor DIK-u zbog, kako tvrdi, propusta lokalne izborne komisije i predložio da DIK naloži OIK Kotor da utvrdi konačne rezultate izbora za odbornike u Skupštini opštine Kotor i da nakon toga javno objavi te podatke. Državna izborna komisija je odbila njegov prigovor, nakon što je Ustavni sud obavijestio da je žalba DPS-a u vezi sa izborima i dalje u radu pred tim sudom. Opštinski odbor DPS Kotor oglasio se nakon odluke DIK-a, navodeći da je čitav grad sada „žrtva jednog luzera, kojeg od poraza nije spasilo ni sakrivanje iza koalicije“.
– Jokić je svojim očajničkim potezima uzrokovao ozbiljnu štetu – zbog njega su dovedene u pitanje isplate zarada lokalnim službenicima, izmirenje obaveza dobavljačima i cjelokupan rad lokalnog sistema je pred kolapsom – navode, između ostalog, iz kotorskog DPS-a.
Odbijanjem žalbe, ocjenjuju, DIK je potvrdio da izbori ne mogu da se završe sve dok OIK ne bude donijela odluku o ponavljanju izbora na Prčanju i Mircu ili dok Ustavni sud ne donese istu tu odluku. Poručili su članovima OIK Kotor da donesu „jedinu zakonsku i ispravnu odluku koliko je sjutra“.
Na osnovu preliminarnih rezultata izbora u Kotoru, održanih 29. septembra, DPS i koalicija Demokrate – Pokret Evropa sad imaju po deset mandata, savez „Za budućnost Kotora“, Grbljanska lista i Demokratska alternativa po tri, Evropski savez dva, a Hrvatska građanska inicijativa i Kotorski pokret po mandat. DPS-u je falilo dvadesetak glasova da osvoji još jedan mandat. Kotorski parlament ima 33 odbornička mjesta, što znači da za formiranje vlasti treba 17 mandata.
Vladavina prava „bačena pod noge“
Bez obzira u kojem pravcu se bude razvijao „kotorski slučaj“, dobar dio javnosti se sve češće pita koji je to trenutak kada bi se sličan scenario mogao desiti i na državnom nivou, što bi tek bilo poražavajuće za ukupni demokratski sistem zemlje, poručuje Mrdović.
– Brojni primjeri, pa i ovi oko lokalnih izbora, zapravo najslikovitije pokazuju da je došlo do potpunog institucionalnog sloma u državi i da mnogi rade šta hoće, jer je vladavina prava u zemlji „bačena pod noge“. Nažalost, tek sada se najdrastičnije pokazuje koliko su partijski interesi „zarobili“ građanstvo i volju građana – zaključuje Mrdović.