Fešta pod Rumijom: Mornar izborio istorijski izlazak u Evropu, Jedinstvo ispred Mladosti čeka baraž, Dečić trijumfalno proslavio titulu

Spuštena je zavjesa na još jednu uzbudljivu, turbulentnu i istorijsku sezonu Meridianbet Prve crnogorske lige - posljednje, 36. kolo odgonetnulo je i jedinu preostalu dilemu - Mornar je viceprvak Crne Gore i prvi put u istoriji kluba igraće kvalifikacije za Evropu, odnosno Ligu konferencija.

Dečić je u prošlom kolu ovjerio istorijsku titulu i igraće u kvalifikacijama za Ligu šampiona, Rudar je prvi put ispao iz lige, dok će baraž za opstanak igrati Jedinstvo i Mladost.

BAKLJADA I VATROMET NA „TOPOLICI“, MORNAR PRVI PUT U ISTORIJI IZBORIO PLASMAN U EVROPU

Mornar je savladao finalistu Kupa Jezero na „Topolici“ minimalnim rezultatom i završio na drugom mjestu sa tri boda ispred Budućnosti koja je poražena od Petrovca u gostima (3:1).

Barani bi završili kao drugoplasirani i da su poraženi, jer imaju bolji međusobni skor od najtrofejnijeg kluba u državi.

Gol odluke postigao je Aleksandar Vujačić sa penala u 92. minutu.

Plavljani su uglavnom prijetili preko Argentinca Fakunda Arande koji je imao dvije velike prilike krajem prvog dijela. Prvo je u 31. minutu sve dobro uradio, obišao golmana, ali onda je promašio praktično prazan gol, a potom je pogodio prečku.

Barani su u nastavku bili znatno opasniji, pokušavali su Aleksandar Vujačić i Milan Vušurović, a onda je Balša Dubljević izborio penal, a precizan sa 11 metara bio Vujačić.

Grad pod Rumijom slavi istorijski izlazak u Evropu i to u godini u kojoj je Mornar proslavio 100 godina postojanja.

Nakon meča uslijedila je bakljada i vatromet, trener Đurašković završio je u suzama u kišnom Baru, u danu koji će ostati upisan u istoriju barskog klupskog fudbala.

BARAŽ – JEDINSTVO PROTIV PODGORICE, MLADOST NA OTRANT

Jedinstvo je u direktnom okršaju poslije preokreta savladalo Mladost na „DG areni“ (2:1).

Bjelopoljci će u baražu igrati protiv Podgorice, a Mladost sa Otrantom.

Mladost je povela u 17. minutu golom Brazilca Ruzvelta Souze Neta.

Preokret gostiju režirali su najbolji strijelac lige Žarko Korać u 35, odnosno Brandao u četvrtom minutu sudijskog dodatka prvog dijela.

ŽARKO KORAĆ NAJBOLJI STRIJELAC LIGE

Korać, najbolji strijelac u istoriji CFL, završio je sezonu sa 18 golova i prvi je strijelac lige za sezonu 2023/24, sa četiri gola više od prvog pratioca Alekse Maraša iz Mladosti.

DEČIĆ TRIJUMFALNO PROSLAVIO ISTORIJSKU TITULU

Novi šampion Dečić pobjedom je zaokružio istorijsku sezonu – Tuzani su u slavljeničkoj atmosferi na Trening kampu FSCG pobijedili Arsenal iz Tivta (3:1).

Duel na Starom aerodromu trajao je skoro dva i po sata, jer se utakmica prekidala dvaput. Prvo je krajem prvog poluvremena meč prekinut zbog jake kiše i velikog nevremena, a onda je početkom nastavka došlo do ponovnog prekida zbog nestanka struje.

Izabranici Milorada Pekovića na poluvremenu su imali dva gola viška – Abdulsamed Abdulahi je pogodio za vođstvo u 28. minutu, a pet minuta prije odlaska na odmor prednost je udvostručio Anel Asović.

Na 3:0 povisio je Abdulahi svojim drugim pogotkom na utakmici u 60. minutu, a poraz gostiju ublažio je Aleksa Ćetković u 76. minutu.

BUDUĆNOST SE UZDA U KUP

Budućnost je morala da ostvari bolji rezultat od Mornara u Baru, međutim izabranici Ivana Brnovića izgubili su u Petrovcu od istoimene ekipe (3:1), iako su vodili…

„Plavi“ će morati kroz Kup da traže evropsku vizu, a protivnik u finalu narednog četvrtka na Gradskom stadionu u Podgorici biće im ekipa Jezera.

Sva četiri pogotka viđena su u drugih 45 minuta.

Podgoričani su poveli u 51. minutu autogolom mladog Alekse Vujovića.

Petar Đuričković je u 59. minutu izjednačio, a samo deset minuta kasnije Adnan Bašić je pogodio za potpuni preokret.

Trijumf „nebesko-plavih“ potvrdio je Nikola Zvrko u 78. minutu.

Rudar se od Prve lige oprostio pobjedom nad Sutjeskom (2:1) u Pljevljima u meču koji nije imao nikakav rezultatski značaj.

Domaćin je u vođstvo stigao golom Bismarka Apije u 54. minutu. Gosti su poravnali preko Boška Guzine u 77. minutu.

Tri minuta prije isteka regularnog toka Jasmin Muhović je donio cijeli plijen novom drugoligašu.

Sutjeska je sezonu za zaborav završila tek na četvrtom mjestu i oprostila se od Evrope.