Kako je kazala, jednako snažno osuđuje i kontinurano targetiranje, kao i verbalno i psihološko nasilje nad odbornicom Draganom Kažanagrom Stanišić i njenim koleginicama iz Skupštine opštine Budva, na koje, osim degutantnih saopštenja političkih oponenata, izostaju reakcije i osude javnosti.
“Nasilje nad ženama u politici je ozbiljan problem koji potkopava demokratske procese i obeshrabruje učešće žena u javnom životu”, istakla je Minić.
Prema njenim riječima, istraživanja pokazuju da je zabrinjavajućih 82 odsto parlamentarki doživjelo neki oblik psihološkog nasilja, a čak 25 odsto je bilo žrtva fizičkog nasilja. U Crnoj Gori, prema istraživanjima, situacija prati globalne trendove – kako raste broj žena u politici, tako raste i učestalost nasilnih incidenata prema njima.
“Ovo nasilje ima višestruke negativne posljedice, a između ostalog jača tradicionalne rodne stereotipe i obeshrabruje žene da se bave politikom, narušava demokratske principe i ravnopravno učešće u odlučivanju, šalje poražavajuću poruku da se ni žene na pozicijama moći ne mogu zaštititi od nasilja”, kazala je Minić.
Potrebno je hitno djelovanje na više nivoa (navodim samo polazne):
– Strožije zakonodavstvo i efikasnija primjena postojećih propisa;
– Edukacija o rodnoj ravnopravnosti i nultoj toleranciji na nasilje svih aktera u društvu;
– Veća zastupljenost žena u politici kroz kvote i druge afirmativne mjere;
– Javna osuda svakog oblika nasilja i mizoginije u političkom diskursu;
“Pozivam sve NVO organizacije koje se bave ljudskim pravima, institucije i građane da osude ove i sve druge vidove nasilja nad ženama u politici. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti inkluzivno društvo u kojem će žene ravnopravno i bez straha učestvovati u političkom životu, bez obzira na to da li u konkretnim slučajevima ima ili nema elemenata krivičnih djela, jer kad se ona dogode, kasno je”, zaključila je Minić.