banka hrane organizovala podjelu ručka porodicama čiji su nositelji žene

Medojević: Ono što najviše nedostaje porodicama spada u osnovna ljudska prava

Anketa sprovedena u februaru među 100 žena koje imaju porodice, a koje su se javile za pomoć, pokazala je da ono što najviše nedostaje porodicama spada u osnovna ljudska prava i dostupno je građanima u socijalno pravdnim državama, saopštila je predsjednica ove organizacije, Marina Medojević.
Foto: Gradski.me

Kako navode u saopštenju, Banka hrane je i ove godine povodom Osmog marta, organizovala podjelu ručka porodicama, čiji su nositelji žene.

„Danas je ručak dobilo 50 majki za svoje porodice zahvaljujući posebnom kuvaru – humanitarcu Žarku Vučiniću. Uz ručak dobile su i po jedan cvijet kao malu pažnju sa naše strane“, kazala je Medojević.

U anketi koju su sproveli u februaru među 100 žena koje imaju porodice, a koje su nastanjene širom naše države koje su se javile za pomoć, pitali su: „šta bi željele za poklon povodom Međunarodnog dana žena, od institucija lokalne i državne vlasti i šta je to što bi im olakšalo svakomjesećne probleme“.

„Među ponuđenim odgovorila naveli smo ono što socijalno odgovorne države imaju kao mjere podrške socijalno ugroženima -plaćena stanarina ( ili korišćenje socijalnog stana) u potpunom ili djelimičnom iznosu, zavisno od stepena ugroženisti, -besplatne ili subvencionisane osnovne životne namirnice i higijenska sredstva, užina u školi, – plaćeni računi za struju, vodu, komunalne usluge – besplatan prevoz. Anketa je pokazala sledeće : 42 odsto da bi plaćena kirija najviše smanjila njihove svakomjesečne brige , 23 odsto se izjasnilo da bi to bile osnovne životne namirnice, hrana za bebe, užina u školi, 22 odsto plaćeni računi (struja- voda…), 13 odsto da bi besplatan prevoz olakšao odlazak do vrtića, škole, doma zdravlja…“, ističe Medojević.

Poručuje da je anketa pokazala da ono što najviše nedostaje porodicama spada u osnovna ljudska prava i dostupno je građanima u socijalno pravdnim državama.

„Za sve navedeno u anketi zadužena je lokalna i državna vlast“, ističe Medojević.

Humani ljudi i nevladine organizacije, kako navodi, pokušavaju da poprave sumornu svakodnevicu ugroženih.

„Međunarodni dan žena slavi se 8. marta svake godine i simboliše borbu za ljudska prava žena i ravnopravnost žene i muškaraca u svim sferama života. Osmi mart je zvanični praznik u čak 55 država. U cilju borbe za socijalnu, političku i ekonomsku ravnopravnost polova, bez ćutnje i skrivanja, javno želimo da ukažemo na probleme mnogih djevojčica, tinejdžerki, supruga, majki, baka. Mnogo njih nema mogućnost za pravilan rast i razvoj jer nema dovoljno hrane, obuće, odjeće, tehničkib pomagala, pristup predškolskim i školskim obrazovnim institucijama. Nemaju mogućnost da se liječe, kupe medikamente. Ne mali broj samohranih majki nama mogućnost da redovno plati kiriju, račune. Do sigurnog i dobro plaćenog posla se ne dolazi svima dostupnim načinom. U starosti nije zanemarljiv broj žena, koji nema pravo na penziju. Žene treba podsećati da su voljene i vrijedne pažnje svakog dana. Ne treba zaboraviti da je pravi poklon za ovaj praznik beskompromisna ljubav, poštovanje i podrška“, poručila je ona.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci