Štrajk u tužilaštvima je najavljen prošle sedmice, zbog niskih zarada i tužilaca i ostalih zaposlenih, ali i loših uslova u kojima tužilaštva rade.
Sindikat zaposlenih u tužilaštvima je objavio da razmatraju inicijative, a da će konačna odluka zavisiti od odgovora nadležnih, iako već duže vrijeme ukazuju na uslove rada i materijalni status, koji dodatno otežava i nepotpisivanje kolektivnog ugovora, što je sindikalna organizacija incirala još prije godinu.
Blokada sistema
Povodom najava štrajka, koji bi, kako su pravnici pojasnili, paralisao sistem, Marković je Pobjedi kazao da je rješavanje pitanja uslova rada, kroz reforme usmjerene ka njihovom poboljšanju, prioritet Državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta da bi se povećala efikasnost rada svih zaposlenih i ostvarili još bolji rezultati.
“Činjenica je da se zaposleni u tužilaštvima suočavaju sa poteškoćama koje se tiču materijalnih i tehničkih uslova rada. Vrhovni državni tužilac imao je priliku da obiđe sva tužilaštva u Crnoj Gori i uvjeri se da su uslovi rada u većini tužilaštava daleko od zadovoljavajućih i nijesu u skladu sa potrebama zahtjevnog posla koji tužioci, službenici i namještenici obavljaju”, kazali su iz Markovićevog kabineta.
Istaknuto je da su već preduzete aktivnosti na rješavanju prostornih kapaciteta i opremanju određenih tužilaštava.
U odgovorima Pobjedi, pojašnjeno je da je prioritet da se što prije osposobi zgrada stare vlade za potrebe Specijalnog državnog tužilaštva, kao i da se prostorni kapaciteti Vrhovnog državnog tužilaštva i Višeg državnog tužilaštva u Podgorici prošire u dijelu prostora zgrade Ministarstva pravde, u saradnji sa Vladom Crne Gore i američkom ambasadom u Crnoj Gori.
Ima novca
Budžetom za 2025. godinu planirana su sredstva za opremanje i adaptaciju pojedinih državnih tužilaštava.
Iz Vrhovnog državnog tužilaštva su pojasnili da se sagledava mogućnost trajnog rješavanja prostornog pitanja Osnovnog državnog tužilaštva u Plavu.
Započet je i postupak rješavanja pitanja prostornog kapaciteta u Osnovnom državnom tužilaštvu u Baru.
“U cilju preseljenja navedenog tužilaštva u novu zgradu, uspostavljena je komunikacija sa Upravom za državnu imovinu i sa američkom ambasadom u Crnoj Gori koja bi donirala sredstva za opremanje”, odgovorili su iz kabineta VDT-a.
Započet je i postupak kupovine zgrade u kojoj se trenutno nalazi Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima, a koja je trenutno pod zakupom, dok je za rješavanje pitanja prostornog kapaciteta u Osnovnom državnom tužilaštvu u Rožajama u toku intenzivna komunikacija sa Opštinom Rožaje za iznajmljivanje novog poslovnog prostora.
Na pitanje da prokomentarišu situaciju u državnim tužilaštvima, odnosno činjenicu da uslovi rada zaposlenih nijesu na zadovoljavajućem nivou i u skladu sa odgovornošću posla koji obavljaju, iz kabineta Markovića je rečeno da, bez obzira na neadekvatne uslove rada u mnogim tužilaštvima, efikasnost rada i kvalitet procesa koji sprovode – ne trpe.
Povodom sve češćih izjava, komentara, ali i kritika javnih funkcionera na rad tužilaštava i odluka koje donose, Pobjeda je pitala VDT da li smatra to pritiskom ili neprimjerenim uticajem na pravosudni, nezavisni stub vlasti.
“Vrhovni državni tužilac smatra da je nezavisnost tužilaštva ključna za kvalitetno funkcionisanje pravosudnog sistema i da su pokušaji političkog i bilo kojeg drugog uticaja na rad tužilaštva neprimjereni i kao takvi neprihvatljivi. Ako se uzme u obzir da Državno tužilaštvo dosljedno postupa isključivo na osnovu Ustava i zakona, princip samostalnosti, nepristrasnosti i zakonitosti u radu ne smije biti narušen”, odgovoreno je iz kabineta.