„Moramo imati prevagu da političari shvate da je bavljenje životnim temama politika i da je pitanje rodno zasnovanog nasilja pitanje koje je od najprioretnijeg značaja i da je i to politika. Zakonska regulativa jeste na pristojnom nivou, ali ne radi svoj posao. Moramo imati i mjere koje nijesu u skladu sa demokratskim društvima, a sve u cilju prevencije. Ukoliko žrtva prijavi nasilnika više puta, a ukoliko ne izazove adekvatnu reakciju, onda je to propust nadležnih i neadekvatan rad“, kazala je Milović.
Ističe da mediji ne bi trebalo da budu punktovi nijedne političke partije, već u službi građana.
„Crna Gora je država u kojoj se desilo ubistvo urednika glavnog opozicionog lista, koje je još nerasvijetljeno. Imali smo napad na novinarku Vijesti, sada na novinarku Pobjede. Nama u svakom izvještaju Evropske komisije se vraća da se moraju rasvijetliti napadi na novinare. Očigledno da nije bilo u interesu da se pojedini slučajevi riješe. Nije dobro ni za jedan sistem kada jedna partija vrši apsolutnu vlast, jer tu nema kontrole i napretka, a zbog toga smo i tu gdje jesmo. Najvažnije je da nikad niko nema apsolutnu vlast, jer Crna Gora nikada ne može biti jedna partija“, poručila je Milović.
Slučaj napada na novinarku Pobjede, kako kaže, pokazuje manjkavosti.
„Istina je da je slučaj rasvijetljen, ali sreća u nesreći je bila da smo imali sigurnosne kamere. Uprkos njima, prvo je bio izvještaj da Luka Bećirović nije napao novinarku, pa se na kraju ispostavilo da jeste. To je splet slučajnih epiloga u ovom tragičnom događaju, koji će, nadam se, zbog toga dobiti adekvatan epilog“, kazala je Milović.
Navodi da je politička situacija u Crnoj Gori takva da je uvijek bilo miješanja susjednih zemalja u unutrašnja pitanja.
„Imali smo slučaj da je pred izbore 2020. hrvatski predsjednik došao vojnim ratnim brodom u Tivat, kako bi dao instrukcije za koga da glasaju. Tu je i posjeta Edija Rame u opštini Tuzi, a mislim i da je Vučić htio da dođe u Berane, ali niko nije došao do Podgorice. To govori o tome kako su nas predstavljali državnici u regionu i svijetu. Moramo se pozabaviti da se te stvari promjene. Bojim se da smo zakasnili i kad je slučaj rješenja Prevlake i razgraničenja sa Hrvatskom, jer mislim da ćemo ostati bez jednog lijepog parčeta zemlje. Takođe, aktuelizovana je i tema broda ‘Jadran’, što su sve prepreke na putu ka EU“, navela je Milović.
Potpredsjednica Liberalne partije Jelena Marković navodi da brojni slučajevi nasilja i ubistava pokazuju da Crna Gora nije bezbjedna, te da je sistem očigledno zakazao.
„U posljednjih par godina imali smo četiri femicida. To je mnogo slučajeva i za 10 godina, a ne za tako kratak period. Liberalna partija je inicirala izmjene Zakona, a koja se tiče obaveznog nošenja nanogice za nasilnika koji ima zabranu prilaska. Nažalost, nijesmo imali dovoljno potpisa za tu inicijativu. Sada smo u kominikaciji sa jednim od poslanika i vjerujem da će ta inicijativa izaći u javnost i da ćemo se baviti tim stvarima. Postali smo država koja ne šalje sliku bezbjednosti, imajući u vidu sve što se dešavalo u Crnoj Gori u prethodnom periodu“, kazala je Marković.
Prema njenim riječima, novinari pod hitno treba da dobiju određenu vrstu imuniteta, kako bi mogli profesionalno i u skladu sa novinarskim kodeksima da obavljaju svoj posao.
„Bilo kakvo nasilje je nedopustivo, a nasilje tri muškarca nad jednom ženom, kao u slučaju napada na novinarku ‘Pobjede’ govori o njima. Ukoliko je istina da je bilo svega onoga što smo mogli da pročitamo, zaista sam za kaznu kakva dolikuje takvom postupanju. Novinari ne smiju da trpe nijednu vrstu nasilja, a ujedno i kontrola medijskih sadržaja mora da bude bolja“, istakla je Marković.
Prema njenim riječima, predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić svojim potezima pokušava da destabilizuje Crnu Goru i „ukoči CG na evropskom putu“, te da pojedine partije očigledno rade pod dirigentskom palicom predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića.
„Mandić je pokušao da ponizi Skupštinu sa uklanjanjem i kasnije premještanjem zastave ispred prostorija DPS-a i PES-a, vjerovatno želeći da pokaže da ta zastava pripada političkim partijama. Takođe, drugi slučaj gdje destabilizuje državu i koči njen evropski put je postavljanje loga Zetske banovine u Skupštini Crne Gore, a Zetska banovina predstavlja period nestanka Crne Gore. On teži destabilizaciji, jer je na Svesrpskom saboru obećao da će Crna Gora biti naredna članica toga sabora“, kazala je Marković.
Ona je navela da Mandić i pojedini političari kvare tradicionalno dobre odnose sa susjedima.