Moja inicijativa o proglašenju kriminalnih organizacija terorističkim organizacijama dobila je podršku premijera Milojka Spajića i predsjednika države Jakova Milatovića, kazao je Mandić.
„Poslednji je momenat da počnemo borbu za ozdravljenje naše države“, istakao je Mandić.
Došlo je vrijeme da se kaže dosta. Da ni jedan kriminalac ne može biti iznad zakona, poručio je Mandić.
Nalazimo se u situaciji da ne možemo naći sudiju koji smije ili želi da donese odluku protiv nekog kriminalca. Tim putem je pošla Kolumbija, ranije Italija…, naveo je Mandić.
“Ne smijemo dozvoliti da imamo kriminalnog predstavnika kao što je Pablo Eskobar, sada treba da se ugledamo na SAD i Italiju“, istakao je Mandić.
Zalažemo se za uspostavljanje što sadržajnije komunikacije sa SAD i EU. Ova borba je prioritet ne samo za CG, već i svijet, poručio je Mandić.
Iako smo ovu ideju čuli od Donalda Trampa, ona je mnogo prije postavljena u CG od strane Nebojše Medojevića, naveo je Mandić.
“CG se neće povlačiti pred kriminalom“, poručio je Mandić.
Ministar pravde Božović: Miris pravde je iniciralo potpisivanje bilateralnih sporazuma, po pitanju ekstradicije sa SAD.
Razgovaramo i o zatvorskim kapacitetima, ali i želimo staviti tačku na priču o zatvoru u Mojkovcu i da taj novac usmjerimo na jačanje prirodnih kapaciteta i skijališta u tom gradu, a da mi osnažio kapacitete u Spužu, istakao je Božović.
“Veliki izazovi su pred ministarstvom pravde. Prioritet je zatvaranje poglavlja 23 i 24 do kraja 2026. godine“, naveo je Božović.
Predsjednik PzP Nebojša Medojević rekao je da organizovani kriminal ima politički bekgraund. On je naglasio da organizovani nije dominantno nastao na ulicama, nego u kabinetima državnih funkcionera. Istakao je da kriminalne organizacije treba proglasiti za terorističke, jer koriste ekstremne ideologije za nelegitimne ciljeve, a jedan od njih je preuzimanje vlasti sa ulice.
„Ako uradite analizu Sky poruka, vidjećete o kakvim se nelegitimnim ciljevima radi. Neki od vođa ranijih protesta su davali logistiku mafiji za ubistva. Mafija je nastala pod rukovodstvom bivšeg režima DPS-a i Mila Đukanovića, glavnog operativca Lazovića a uhapšena je i ranija predsjednica Vrhovnog suda. Uhapšen je i raniji glavni specijalni tužilac i dva bivša šefa policije“, naglasio je Medojević.
Kako je istakao, ne postoje polovična nego samo radikalna rješenja. Državu, kako smatra, treba oteti od mafijaša i vratiti je građanima. On je podržao rješenje da se karteli proglase terorističkim organizacijama, i inovira Nacionalna strategija bezbjednosti.
Medojevic dodaje da u Francuskoj i Italiji, ali i SAD, ima zakonskih rješenja koja mogu da posluže kao dobar model. Ugrožavanje nekih prava, dodaje, jeste rizik koji se mora preuzeti ali cilj to opravdava.
„Mi smo 30 godina imali vlast koja je promovisala kulturu nasilja, kulturu šverca, snašao se, zaradio je novac. Nijesmo nakon promjena napravili diskontinuitet, i dalje imamo mit o udbi i policiji, nijesmo rehabilitovali političke zatvorenike. Ja sam se zalagao da se DPS zabrani kao političko krilo organizovanog kriminala. To i sada mislim“, naveo je Medojević.
Antiteroristički zakon,, kazao je, može da donese veća operativna ovlašćenja istražiteljima. A operativnog rada nema, ukazuje, ako su na važnim mjestima jataci organizovanog kriminala. On je dodao da narko-karteli imaju svoje portale i medije, i preko njih komuniciraju sa ljudima u zatvoru.
„To su strane obavještajne službe sve registrovale“, naglasio je Medojević.
On je naglasio da sve ne može da uspije, ako se ne može uvesti vanredno stanje. Ovo su opsežne mjere, istakao je, i mora se uvesti neki stepen vanrednosti.
„Potrebna je podrška i naroda jer je čin borbe protiv organizovanog kriminala vrhunski čin patriotizma prema svojoj zemlji“, rekao je Medojević.
Ukazao je da je vrlo neprijatno iznenađen ko je u ime ove vlasti imenovan za crnogorskog diplomatu u Istanbulu (Dušanka Jeknić-Pešić.prim.at).
„Podržavam organizaciju ovog okruglog stola, kao važan iskorak“, rekao je Medojević.
Predsjednik Odbora za bezbjednost Skupštine Miodrag Laković (PES) rekao je da ga čudi da Medojević, kao predsjednik građanske stranke, predlaže vanredno stanje, jer se mora voditi računa o osnovnim ljudskim pravima i slobodama. Istakao je da Crna Gora treba da čuva osnovna ljudska prava i slobode i ono što je gagarntovano Ustavom.
On je pozdravio inicijativu predsjednika Mandića sa Savjeta za odbranu i bezbjednost.
„Kasnimo kada je apgrejd našeg sistema u pitanju, primjena novih tehnologija. Radikalna rješenja, kakva čujemo od Medojevića, ja nijesam pristalica toga. Mislim da mi na pravi način dosad nijesmo iskoristili ni postojeća zakonska rješenja“, rekao je Laković.
On je naglasio da je važan instrument zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću, jer se na taj način kriminalne strukture lišavaju imovine.
Laković je saglasan da treba inovirati Nacionalnu strategiju bezbjednosti.
Predsjednik Odbora za ljudska prava Skupštine Jovan Vučurović (ZBCG) pozdravio je inicijativu Mandića, ističući da organizovani kriminal drži Crnu Goru okupiranom 30 godina. Iskazao je podršku bezbjednosnom aparatu u borbi protiv kriminala. Naveo je da su se nakon Mandićeve najave javili dežurni kritičari da napadaju takve predloge.
„Sektoru bezbjednosti i pravosuđu je potrebno hitno ozdravljenje. Umjesto kritika, koje se sastoje od floskula i opštih mjesta, ovdje imamo konkretnu inicijativu“, rekao je Vučurović.
On je rekao da je sudstvo rak rana Crne Gore.
„Saglasan sam da nijesu sve sudije korumpirane, ali mi dosad nemamo nijednu presudu za narko-kartele i vjerujem da će se ministar pravde sa tim saglasiti. Tu su reforme najnužnije“, kazao je Vučurović.
Navodi da je mafija krajem osamdesetih godina u Kolumbiji imala san da ima svoju državu.
„U Crnoj Gori je mafija taj san ostvarila. U Kolumbiji su htjeli da se otarase Pabla Eskobara a odvdje u vrijeme vlasti DPS-a skoro i da nije bili borbe protiv kriminala. Ima li zemlje u svijetu, kao u Crnoj Gori, da se jedan klan nazove policijski narko-kartel“, kaže Vučurović.
Prema Sky aplikaciji, istakao je, nakon smjene DPS-a 2020. godine mafija je planirala da likvidira jednog poslanika, da bi odnos bio 40:40 u Skupštini.