Vaterpolo reprezentacija Crne Gore poražena je večeras na startu Svjetskog prvenstva u Budimpešti u okviru Grupe A od selekcije Mađarske 12:8 (3:3, 4:1, 3:2, 3:2).

Naša reprezentacija u odnosu na prethodna planetarna prvenstva nastupila je u podmlađenom sastavu (četiri debitanta) i pružila sasvim solidan otpor jednom od favorita za osvajanje, naročito u prvih 16 minuta.

Poraza nas je koštalo skoro 13 minuta kada smo bili bez postignutog gola, kao i loš šut sa igračem više (14/4).

Bez obzira na to, ova ekipa je pokazala karakter na (9:4), uspjela da priđe na dva gola zaostatka (9:7), imala čak tri napada za “minus jedan”, ali na kraju nije uspjela da izbjegne poraz.

U prvoj dionici igralo se uglavnom gol za golom, Mađari su konstantno bili za jedan korak ispred, ali naši momci nijesu dopustili rivalu da se odlijepi.

Čak pet od šest pogodaka postignuto je sa igračem više.

“Ajkule” su prvi put stigle do vođstva na startu druge četvrtine nakon pogotka novog reprezentativca Kanstantina Averke koji je prethodno promašio peterac (4:3).

To je bilo i jedino vođstvo naše selekcije na utakmici…

Međutim tada je uslijedio pad u igri izabranika Vladimira Gojkovića.

Mađari su prije svega zahvaljujući golovima sa desnog boka (Zalankija i Vamoša) napravili seriju (6:0) i stigli do ispostaviće se nedostižnih (9:4).

Naš tim je nakon tajm-auta Gojkovića konačno prekinuo tu crnu seriju. Marko Petković je postigao njegov drugi gol, a prvi za Crnu Goru poslije gotovo 13 minuta (9:5).

U posljednjoj sekundi treće četvrtine pogodio je Marko Mršić za “minus dva” (9:7) i vratio nadu da možemo da izbjegnemo poraz.

U odlučujućoj dionici Petković je odmah smanjio na (9:7). Crna Gora je potom imala dvije prilike da priđe samo na gol zaostatka, ali su Petković, Vlado Popadić i Uroš Čučković bili nedovoljno precizni (Čučković pogodio prečku).

A onda je stigla kazna preko Zalankija koji vraća Mađarima tri gola viška (10:7) na tri i po minuta prije kraja meča.

Sve dileme oko pobjednika otklonio je Anđelo pogotkom dva i po minuta prije kraja (11:7).

Petković je smanjio na (11:8), da bi tačku na meč stavio Gergelj Burijan iz kontre za konačnih (12:8).

Najefikasniji u pobjedničkom sastavu bio je Zalanki sa četiri gola.

Marton Vamoš i Silard Janšik dodali su po dva pogotka.

Na drugoj strani istakao se Marko Petković sa četiri gola, dok su se u strijelce upisali i Marko Mršić, Kanstantin Averka, Vasilije Radović i Dušan Banićević.

Šome Vogel upisao je 11 odbrana, dok je naš čuvar mreže Petar Tešanović zabilježio 10 intervencija.

Treba istaći i to da smo ovaj duel igrali u smanjenoj rotaciji – 12 igrača.

Gojković je “žrtvovao” Bogdana Đurđića, pošto je neko morao da otpadne iz tima zbog “brutalitija” Alekse Ukopine u posljednjem meču pod okriljem FINA (protiv Španije prošle godine u kvalifikacijama za Svjetsku ligu u Podgorici).

Ranije danas u istoj grupi Gruzija je bila bolja od Brazila (14:10).

“Ajkule” će u drugom kolu odmjeriti snage sa Gruzijom, dok će grupnu fazu zaokružiti u subotu protiv Brazila.

Oba susreta na programu su od 19 sati i 30 minuta.

Pobjednik grupe prolazi direktno u četvrtfinale, dok će druga i treća selekcija izboriti plasman među 16 najboljih ekipa.

Naša grupa ukršta sa grupom B u kojoj se nalaze Hrvatska, Grčka, Japan i Njemačka.