Iako se novinarima i medijskim radnicima, tokom prethodne godine, ekonomski status djelimično poboljšao zahvaljujući povećanju zarada svim građanima, podaci i dalje pokazuju da veliki broj novinara ima platu ispod prosječne, ističu iz Sindikata za medije.
,,U posljednjih godinu dana pogoršana je bezbjednost novinara u Crnoj Gori. U 2024. godini zabilježili smo 20 slučajeva napada na novinare i incidenata sa novinarima, što je rast u odnosu na 2023. kada smo zabilježili 16 slučajeva. Zabilježen je i najbrutalniji napad u posljednjih 6 godina, na novinarku Pobjede Anu Raičković“, kazao je Kračković.
Među problemima, Kračković izdvaja i pritiske koje novinari trpe, uglavnom političara, a koji su tokom prethodne godine pojačani. U saradnji sa Institutom za medije, Sindikat će tražiti da se svim medijskim radnicima omogući prisustvovanje sjednicama Skupštine Crne Gore duže od 15 minuta.
,,Novinari su se našli na meti pojedinih političara, čak i na press konferenicjama. Novinari su se našli na meti diskreditacije političara i zvaničnika na društvenim mrežama. Pojedinim medijima se zabranjuje od strane pojedinih partija da izvještavaju čak i na javnim događajima“, istakao je Kračković.
Donošenjem novih medijskih zakona, novinari su dobili veću autonomiju unutar redakcija, a njima je povećano i finansiranje lokalnih javnih emitera, kojih ima 15.
Ipak, kako kaže Kračković, sve lokalne samouprave budžetima nijesu predvidjele povećanje, a rok da to urade je do marta, što će, kako zaključuje, Sindikat medija pratiti kako bi se zakon poštovao.