Search
Close this search box.

Koprivica za Gradski: Što se zgrade Gradskog pozorišta tiče još nije, a ka’ će ne znamo

Foto: Duško Miljanić

Četvrto izdanje festivala Regionalne unije teatara (RUTA) biće održano u Podgorici od 8. do 13. aprila. Ljubitelji teatra biće u prilici da vide šest najnovijih produkcija vodećih pozorišta iz Ljubljane, Zagreba – Briona, Sarajeva, Beograda, Skoplja i Podgorice.

RUTA festival je značajan jer obnavlja i potvrđuje ex – jugoslovenski kulturni prostor bez opterećenja takmičenja i nagrađivanja, kaže u razgovoru za Gradski portal direktor Gradskog pozorišta Stevan Koprivica.

RUTA je kontinuinirani teatarski karusel koji se vrti na zadovoljstvo publike regiona, sa plemenitom misijom pronalaženja novih tokova kreativne saradnje

„Gradska pozorišta glavnih gradova država regije na festivalu RUTA prezentuju najbolje što imaju u produkciji. I to je uslov svih uslova. RUTA okuplja stvaraoce, svaki put u drugom glavnom gradu bivših nam republika i razmjenjuju se iskustva, ideje, nakane. RUTA je postala institucija a počela je ličnom energijom i inicijativom Juga Radivojevića, direktora BDP i Dušana Kovačevića tada umjetničkog direktora Gradskog pozorišta iz Podgorice, uz svesrdnu podršku i pomoć uprava pozorišta iz Ljubljane, Zagreba- Briona, Sarajeva, Skoplja. RUTA je kontinuinirani teatarski karusel koji se vrti na zadovoljstvo publike regiona, sa plemenitom misijom pronalaženja novih tokova kreativne saradnje“, ističe Koprivica.

Čast da otvori ovogodišnje izdanje festivala pripala je sarajevskom Kamernom teatru 55 sa predstavom ‘Malograđanska svadba’, koju je po tekstu Bertolda Brehta režirao Paolo Mađeli. Drugog dana Mestno gledališče ljubljansko izvodi komad „Nora“, rediteljke Nele Vitošević. Gradsko pozorište Podgorica, dan kasnije, izvešće predstavu „Dekameron“ u režiji Dejana Projkovskog. Četvrtog dana će Dramski teatar Skoplje pred podgoričkom publikom izvesti komad Dejana Projkovskog „Pad Masade“. Beogradsko dramsko pozorište izvešće predstavu Veljka Mićunovića „Švejk’”. Festival 13. aprila zatvara kazalište Ulysses komadom Oksane Dmitrieve „Otelo“.

Zajednički imenitelj savremenih teatarskih tokova u regionu ne postoji, smatra Koprivica. Sve vrste, podvrste, žanrovi i podžanrovi su aktuelni.

„Važno je na umjetnički relevantan način ispričati priču koja nas se tiče i čini se da je to ono što je dominanta. Primjetno je odustajanje od tzv „postdramskog“ izraza u užem smislu i sve je manje hermetičnih i samodovoljnih predstava, što ne znači da se podilazi ukusima publike. Naprotiv“, kaže Koprivica.

Ocjenjuje da je Gradsko pozorište vrlo visoko kotirano sudeći prema reakcijama publike u Ljubljani, Sarajevu, Skoplju, Brionima, ali i, kako naglašava, reagovanjima stručne javnosti prezentovanim na okruglim stolovima.

„Još su nam svježi utisci sa igranja predstave ‘Mislim da treba da razgovaramo’, u režiji Danila Marunovića u Ljubljani kada je ansambl izlazio na poklon preko deset puta i riječi koje su se čule na okruglom stolu. Slično je i sa predstavama ‘Bez portfelja’, u režiji Branislava Mićunovića, a „Dekameron“, u režiji Dejana Projkovskog pripada vrsti spektakla koji je posvećen slobodi i kao takav predstavlja nemalo iznenađenje i na RUTI i na drugim gostovanjima“, kazao je Koprivica.

Prema njegovim riječima, uslovi rada u kojima pozorišta regije funkcionišu su slični, ali je Gradsko pozorište Podgorica ipak jedinstveno.

„Sva ostala pozorišta imaju zgradu, žiro račune, uslove za probe i igranja prema svojim potrebama i nahođenjima. Gradsko pozorište nema. Podstanari smo u benevolentnom KIC-u ‘Budo Tomović’, uklapajući se u termine svih ostalih kulturnih i inih institucija, NVO i grupa“, kaže Koprivica.

Uprkos tom, kako je rekao, prilično teško održivom stanju, prave se predstave za „takozvanu djecu i takozvane odrasle“.

„Ponekad smanjenom dinamikom uslovljeno neprestanim ‘obaranjem ruku’ sa javnim nabavkama, koje se moraju poštovati, ali gdje teško ima sluha za specifičnosti pozorišne tehnologije i bitkom za prostore proba i igranja. Mi smo stalno suočeni sa tim ali, radi se i rezultati su vidljivi i ‘na polzu’ crnogorske i regionalne publike. Što se zgrade tiče ‘još nije, a ka’ će ne znamo’. Al’ hoće, biće. I biće to ostvarenje višedecinijskog sna i konačno stvaranje uslova da se radi onako kako Gradsko pozorište zaslužuje“, zaključio je Koprivica.

J. Boljević

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments