Timovi s Medicinskog fakulteta Univerziteta u Lodžu u Poljskoj i Medicinskog fakulteta Univerziteta Džons Hopkins u SAD, otkrili su da se prednosti hodanja primjenjuju na sve polove i svako starosno doba, bez obzira na to gdje ljudi žive. Međutim , najveće su prednosti uočene među mlađima od 60 godina.
“Vjerujem da uvijek treba da naglasimo da bi promjene načina života, uključujući ishranu i vježbanje … mogle da budu barem jednako ili čak i efikasnije u smanjenju kardiovaskularnog rizika i produženju života od novih ljekova”, rekao je profesor Mejsi Banah sa Univerziteta u Lodžu.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, nedovoljna tjelesna aktivnost je odgovorna za 3,2 miliona smrtnih slučajeva svake godine – što je četvrti najčešći uzrok smrti u svijetu.
Hani Fajn, lični trener i instruktorka globalne fitnes kompanije Barry’s, ističe probleme koji nastaju zbog previše sjedjenja.
“To može da uspori vaš metabolizam, a utiče na rast i snagu mišića, što može uzrokovati bolove”, kaže ona za BBC.
Fajn objašnjava i važnost drugih aktivnosti osim vježbanja, “što je jednostavnim rječnikom rečeno sve što radimo što koristi energiju i sagorijeva kalorije”.
“Zadaci poput stajanja, nošenja stvari iz kupovine, pranja podova, koračanja dok se razgovara na telefon – sve su to male stvari koje nas čine aktivnijima i pomažu da efikasnije sagorijevamo kalorije”, rekla je Fajn, i dodala da su redovne šetnje izrazito važne.
“Hodanje može da snizi krvni pritisak, ojača mišiće kako bi se zaštitile kosti, može da poveća nivo energije i proizvede endorfine i može da pomogne u održavanju zdrave težine uz zdravu ishranu”, ističe ona, dodajući da ta aktivnost, koja je prikladna gotovo za sve, predstavlja korist i za mentalno zdravlje.