alarmantna situacija

Prošle godine registrovano 114 slučajeva vršnjačkog nasilja

Tokom 2024. godine, registrovano je 114 slučajeva vršnjačkog nasilja na teritoriji Crne Gore. U podgoričkom naselju Blok V učestali su incidenti vršnačkog nasilja što ukazuje na neadekvatno vaspitavanje djece i istovremeno na odsustvo sistemskog odgovora nadležnih državnih institucija saglasni su sagovornici Gradske.
Foto: Gradski.me

Vršnjačko nasilje je sve češće tema brojnih emisija i istraživanja u kontekstu razumijevanja ove pojave koja sve više uzima maha. Ipak, prema licu koje u trenutku izvršenja krivičnog djela nije navršilo 14 godina života, ne može se voditi krivični postupak, niti se mogu primijeniti sankcije i mjere zatvorske kazne. Takvu odredbu Zakona, bez obzira na sve učestalije nasilje među maloljetnicima, nije poželjno mijenjati zbog poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda, istakao je advokat Mitar Šušić.

„Nažalost vidimo i sa punoljetnim učiniocima nemate nikakvu resocijalizaciju, već ako pošaljete nekog zbog sitnijeg krivičnog djela u pritvorske uslove, vjervatno je da će samo izaći sa boljim kontaktima u kriminalnom svijetu i da će se tako regrutovati jedan ozbiljan kriminalac u nekom narednom periodu“, kazao je Šušić.

Podaci poslednjeg istraživanja Centra za građansko obrazovanje pokazuju da od 1000 ispitanih maloljetnika 90 odsto njih prepoznaje prisustvo vršnjačkog nasilja u školama, od kojih je svaki peti učenik bio žrtva istog.

„Naše istraživanje proljetos koje smo radili u Centru za građansko obrazovanje pokazalo da svaki peti učenik ili učenica su bili žrtve vršnjačkog nasilja i ako to nije dovoljno alarmantna situacija za osobe koje sjede na pozicije moći koje odlučuju o odredjenim politikama, socijalnim, obrazovnim, da se nešto mora mijenjati na nivou prevencije i u tom obrazovnom sistemu, ja onda stvarno ne vidim šta drugo možemo da uradimo“, kazao je Miloš Knežević iz Centra za građansko obrazovanje.

Roditelj i Centar za socijalni rad su u teoriji uključeni tokom čitavog procesa krivičnog postupka prema maloljetniku. U praksi je ipak, sagledavajući dosadašnju efikasnost vaspitnih mjera, drugačije. Da bi se dugoročno smanjio pojačan stepen prisutnosti vršnjačkog nasilja u našoj zajednici, nužno je preduzeti nove politike i prakse, te ih implementirati kroz vaspitni i obrazovni sistem, saglasni su sagovornici Gradske.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci