Foto: Gradski.me
U JU „Kakaricka gora“ trenutno je smješteno 29 korisnika, 26 muškaraca i 3 žene, kazala je za Gradsku RTV defektološkinja Adrijana Klisić. Ističe da svakodnevno dobijaju pomoć i podršku od tima stručnih lica angažovanih u toj ustanovi.
Brojni faktori doprinose posrnuću u poroke i zavisnost, upozoravaju stručnjaci.
„Mnogo je faktora, ali svi oni se kategorišu u tri kategorije: to je ličnost zavisnika, zatim socijalna sredina , odnosno okruženje i sama supstanca sa svojim adiktivnim potencijalom. Kad kažem ličnost, to su ličnosti koje su prilično osjetljive, nezrele, imaju otpor prema autoritetu i mnoge druge karakteristike koje na neki drugi način otežavaju zavisniku funkcionisanje“, objašnjava Klisić.
Jedan od klijenata te ustanove kaže za Gradsku RTV da je drogu prvi put probao sa 17 godina.
„Mislio sam da ću naći tu neki spas, bježao od nekih svojih trauma i porodičnih problema, razvoda roditelja, nekih emotivnih brodoloma… Kao tinejdžer nijesam umio da se nosim sa tim, sa emocijama, i to je bio po mom tadašnjem razmišljanju izlaz“, objašnjava naš sagovornik.
Navodi da je prvi put odbio nagovor prijatelja da proba drogu, ali ne i drugi.
„Posle mi je bilo to malo fascinantno, taj njihov doživljaj kako oni to opisuju, kako je njima dobro. Ja sam se iz nekih drugih strana osjećao loše, pa sam poželio da i meni bude dobro. Nismo razmišljali o posljedicama, ja nisam ni znao šta su posljedice. Te prve godine to je bilo možda jednom mjesečno, pa jednom u 15 dana. Nijesam ni znao šta će me snaći, bilo mi je dosadno. To su bili prvi znaci dosade i misli mi pođu, pa mogao bih ja poći da završim to. Uopšte nijesam shvatao zašto se to dešava. Onda sam pošao u vojsku, sa nepunih 19 godina i tada sam bio prekinuo godinu dana“, nastavlja priču klijent JU „Kakaricka gora“.
Ipak, nakon vojske odmah je kupio 5 grama heroina što mu je, dodaje, trebao biti alarm.
„Mislio sam da se ja ne mogu navući. Mislio sam da sam ja drugačiji, nažalost, to je danas ogroman problem kod omladine za bilo koju supstancu. Kod mene je primjer heroina. I gledao sam i kod drugih, sve je to isto, svi mi mislimo da smo po nečem posebni. Tada sam ja bio specijalac. Bavio sam se borilačkim vještinama i mislio sam da je moj organizam jači, da sam ja najjači psihički, da su to slabići“, objašnjava naš sagovornik.
Stres je okidač za zavisnika u oporavku, poručuje defetoktološkinja Klisić.
„Nerijetko se dešava da nakon godišnjeg tretmana koji teče relativno dobro, nakon završetka od godinu dana klijent doživi stres u smilsu gubitka člana porodice, razvod braka…To su stanja koja iniciraju ponovno drogiranje, jer očigledno da klijent nema snagu karaktera i emocionalnu stabilnost da iznese čitav taj događaj“, navodi Klisić.
Sagovornik Gradske RTV ističe da ga je nedostatak novca za kupovinu droge odveo i u kriminal.
„Prvo je bilo pozajmice, pa se mučimo da vratimo, pa počnemo da ne vraćamo, pa lažemo, izmišljamo, pa kardemo nakit. Krademo šta stignemo, rasprodajemo svoje i tuđe stvari, dušu prodajemo. Da, proveo sam dosta vremena u zatvoru u Spužu“, objašnjava naš safovornik.
Nekoliko puta je, kaže, pokušao suicid. Donio je odluku o liječenju onog trenutka kad je dotakao dno.
„Ovo mi je bio zadnji izlaz. Često kažem sebi kamo sreće da sam ranije došao ovdje. Bog mi je otvorio neke nove puteve koje ne zaslužujem da dobijem i i stvarno sam poželio da iskoristim to. Ovdje sam doživio promjenu“, poručuje anoimni klijent ove ustanove
Kakaricka gora je, smatra, mjesto nade, iskupljenja i novog života. Vjeruje da za njega predstoji životno proljeće, prvi put.