Riječ je o četiri Kanađanina koja su pogubljena u Kini tokom 2025. godine pod optužbama vezanim za droge, potvrdile su kanadske vlasti. Optuženi su bili državljani obe države, a njihovi identiteti su sakriveni, rekla je Melani Džoli, ministarka spoljnih poslova Kanade. Portparol kineske ambasade u Kanadi navodno je pozvao Otavu da „obustavi neodgovorne izjavama”, jer analitičari strahuju da će se odnosi dvije zemlje dodatno pogoršati poslije godina napetosti.
Kina ne priznaje dvostruko državljanstvo i zauzima strog stav prema krivičnim delima u vezi sa za drogu. Ipak, stranci se rijetko osuđuju na smrtnu kaznu.
Džoli je rekla da je slučajeve pratila „veoma pažljivo” mjesecima i da je pokušavala sa drugim zvaničnicima, uključujući bivšeg premijera Džastina Trudoa, da zaustavi pogubljenja.
Kina izriče smrtnu kaznu za ozbiljna krivična djela, između ostalih i u vezi sa drogom, korupcijom i špijunažom.
Iako je broj pogubljenja tajni podatak, organizacije za ljudska prava vjeruju da Kina ima jednu od najviših stopa pogubljenja na svijetu.
Tokom 2019, Kanađanin Robert Lojd Šelengberg osuđen je na smrt u Kini zbog krijumčarenja droge. On nije bio među Kanađanima koji su pogubljeni.
Odnosi Kanade i Kine su se pogoršali od 2018. godine pošto je Kanada zadržala Meng Vanzua, kineskog izvršnog direktora telekomunikacione kompanije, na zahtjev Amerike.
Kina je ubrzo potom uhapsila dva Kanađanina, od kojih su obojica sada puštena na slobodu.
Tokom 2023. godine, kanadski mediji objavili su izvještaje, mnoge zasnovane na procurenim obavještajnim informacijama, o detaljnim tvrdnjama o kineskom miješanju u izbore u zemlji.