SAGOVORNICI GRADSKE O IZBORNOM MODELU

Kalezić: Otvorene liste omogućuju veću povezanost birača i predstavnika; Ćuković: Taj sistem bi mogao povećati svijest građana o važnosti njihovog glasa

Ako sve relevantne partije, kako i same tvrde, podržavaju uvođenje otvorenih izbornih lista, zašto bi o tome trebalo da odlučuju građani na referendumu? Ova tema, kako tvde poznavaoci prilika za Gradsku, otvara niz političkih dilema – od suštinske spremnosti partija na promjene do pitanja ko bi time mogao izgubiti, a ko dobiti. Da li je riječ o stvarnoj političkoj volji ili još jednom pitanju koje će ostati zarobljeno u partijskim kalkulacijama?
Foto: Gradski.me

Uvođenjem sistema otvorenih izbornih lista u Crnoj Gori, omogućio bi se direktan uticaj birača i transparentnost pri izboru predstavnika, te pružio značajan doprinos jačanju demokratskih standarda, tvrde donosioci odluka.

„Smatram da u tom kontekstu treba vratiti moć građanima, i koristiti demokratski mehanizam koji se zove referendum“, kazao je Vasilije Čarapić, poslanik PES-a.
Postavlja se pitanje, ako se sve parlamentarne stranke deklarativno zalažu za uvođenje otvorenih lista, zašto bi o tome trebalo odlučivati na plebiscitu?
Predrag Kalezić, direktor Društva za istraživanje politike i političke teorije kaže da je to odgovor na pitanje zašto sve partije nisu za uvođenje otvorenih izbornih lista.

„Jer bi to narušilo privatizacioni okvir koji imaju liderstva brojnih partija u rasporedu ljudi na listama, ističe Kalezić.
Aleksandar Ćuković, politikolog smatra da su neke partije samo deklarativno za uvođenje otvorenih listi.
„Da li je to i suštinski tako i u kojoj mjeri su unutar partija tonovi idu ka tome, to je drugo pitanje“, kazao je Ćuković.
Kalezić ocjenjuje da bi takav izborni sistem omogućio veću povezanost birača i onih koje biraju , smanjio političku pasivnost i u krajnjem, povećao odgovornost izabranih predstavnika.



„Kada bi imali mogućnost da biramo na otvorenim listama ne bi imali situaciju da postoje određeni poslanici u parlamentu koji nijesu uzeli riječ u toku zasijedanja i plenuma, a uzeli su dobro plaćene dnevnice“, ističe Kalezić.
Iako otvorene liste imaju brojne prednosti, one donose i određene izazove.

Politikolog Aleksandar Ćuković smatra da je jedan od ključnih njihova složenost.

„Naročito u društvu kakvo je crnogorsko, komplikovanost same liste i samog procesa izbora u kom građanin mora prepoznati kandidata da bi donio takvu ocjenu. To bi u našem društvu određeni broj mogao povući u apstinenciju. Sa druge strane, javlja se problem reprezentativnosti dama u politici i manjinskih partija“, kaže Ćuković.

Iako ne postoji idealan izborni model, Ćuković vjeruje da bi u Crnoj Gori ovakav sistem mogao povećati političku svijest građana i dati im veći osjećaj važnosti njihovog glasa.
„Nema idealnog rješenja, nema modela. Ali u odnosu na ostale smatram da bi otvorene liste za malo društvo poput crnogorskog ipak više povezale birača i predstavnika i dale mu bolji osjećaj, odnosno povećale svijest o značenju njegovog glasa“, zaključio je Ćuković.
Sagovornici Gradske poručuju da poslanici vlasti i opozicije moraju sjesti za pregovarački sto i uz pomoć dijaloga doći do odmrzavanja rada Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, jer nas, kako poručuju, ovakve neće primiti u Evropsku uniju.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci