Search
Close this search box.

EP U BURGASU ZA VATERPOLISTE DO 19 GODINA

Juniori viceprvaci Evrope, Hrvatskoj zlato nakon boljeg izvođenja peteraca

Juniorska vaterpolo reprezentacija Crne Gore osvojila je srebro na Evropskom prvenstvu u Burgasu.

Naše mlade „ajkule“ poražene su u velikom finalu od selekcije Hrvatske nakon peteraca (10:8), a poslije 32 minuta nije bilo pobjednika – 7:7.

„Barakude“ su imale raspoloženog golmana Mura Ivana Čubranića koji je u penal seriji odbranio udarce Balše Vučkovića i Danila Stupara, dok je Srđan Janović uzdrmao prečku. Jedini gol za našu reprezentaciju u penal-ruletu postigao je Strahinja Gojković u drugoj seriji.

Na drugoj strani precizni su bili Vlaho Pavlić, Ivuša Burđelez i Duje Kuci.

Hrvatska je dobila uvodnu dionicu 1:0, a krajem druge četvrtine vodila je 3:0. Prvi gol Crna Gora je postigla pet sekundi prije kraja drugog kvartala, kada je Gojković pogodio iz kontre i smanjio na 3:1.

„Barakude“ su početkom trećeg perioda vratile maksimalna tri gola viška – 4:1, međutim „ajkulice“ su serijom 3:0 izjednačile na 4:4 u 25. minutu i to je bio rezultat pred odlučujućih osam minuta.

Hrvatska je na startu odlučujuće dionice ponovo otišla na plus dva – 6:4. Uslijedio je odgovor izabranika Miodraga Mirovića koji su serijom 3:0 (Roganović, Stupar i Vučković) preokrenuli na 7:6 za prvo vođstvo na utakmici nepuna dva minuta prije kraja.

Imala je naša selekcija napad da se ‘odlijepi’ na dva gola razlike, ali nije ga iskoristila, a kazna je stigla 35 sekundi prije kraja kada je Ivuša Burđelez pogodio u napadu s igračem više za 7:7 i otišlo se na penale.

U penalima su više sreće ili umjeća imali Hrvati koji su stigli do zlata i drugi put na ovom šampionatu savladali Crnu Goru, nakon što su slavili i u grupi poslije velikog preokreta – 8:7.

Prije Hrvatske, od naših mladih vaterpolista bolji su bili Španci (8:6) i Mađari (13:9).

Crna Gora je u osmini finala eliminisala Holandiju nakon peteraca (16:15), a onda na isti način „preskočila“ i Srbiju i to poslije velikog preokreta (18:17), da bi u polufinalu ‘potopila’ Mađarsku (6:5), ali nije mogla i treći put na penale do najsjajnijeg odličja, ali i ovo je svakako ogroman uspjeh naših mladih vaterpolista koji su pokazali da su budućnost crnogorskog vaterpola.

Računajući peterce, po dva gola za Crnu Goru postigli su Srđan Janović, Strahinja Gojković i Danilo Stupar, po jedan Andrija Roganović i Balša Vučković.

Bronzanu medalju osvojila je Španija, koja je takođe nakon penala savladala Mađarsku (16:14).