„To je show. Netanjahu sasvim jasno signalizira da ne želi prijeći u sljedeću fazu. Šalje tim bez mandata i bez mogućnosti da išta učini“, kazao je jedan izvor za Haarec.
Izvor vjeruje da su slike oslobađanja zarobljenika značajno naštetile Netanjahuu u anketama.
„Glasači desnice vide da nismo porazili Hamas, a njegovi operativci još uvijek lutaju s oružjem. Znakovi na pozornicama u Gazi tokom događaja povratka talaca ismijavaju Netanjahua i upućuju na njegov slogan ‘potpune pobjede’. Netanjahu zna da nema vladu ako nastavi s dogovorom“, kazao je izvor.
Drugi izvor upozorio je da bi Netanjahuovo ponašanje moglo ugroziti čak i prvu fazu dogovora.
„Proces funkcioniše, taoci se oslobađaju, ali Hamas to radi s očekivanjem druge faze, koja vodi potpunom prekidu vatre i izraelskom povlačenju iz Gaze. Jednom kada Hamas shvati da neće biti druge faze, možda neće dovršiti prvu. Hamas nije glup. Oni vide politizaciju pregovora, imenovanje Netanjahuovih lojalista Rona Dermera i Gala Hirša, te izjave Smotriča i drugih desničarskih ministara koji prijete rušenjem vlade. Oni će shvatiti kuda ovo vodi“, kazao je izvor.
Iako je putovanje izraelske delegacije u Katar trebalo označiti početak druge faze pregovora, visoki zvaničnik je juče pojasnio da će tim razgovarati samo o „tehničkim detaljima“. Izraelski zvaničnici odbili su precizirati što ti detalji podrazumijevaju.
Očekuje se da će mandat delegacije biti određen kasnije ove sedmice na sastanku vlade nakon što se Netanjahu vrati u Izrael.
Netanjahu je otputovao iz Vašingtona rano u nedjelju sa suprugom Sarom, koja je bila u inostranstvu oko dva i po mjeseca. Prije nego što se ukrcao u svoj avion, Netanjahu je odbio odgovarati na pitanja pratećih novinara.
Promijenili su se i šefovi pregovaračkog tima. U prethodnim rundama izaslanstvo su vodili šefovi sigurnosne službe Šin Bet ili Mosada, odnosno general major (rez.) Nican Alon, koji je zadužen za dobijanje informacija o zarobljenicima i njihovom stanju. Ovoga puta zamijenili su ih koordinator za zarobljenike i taoce Gal Hirš i bivši visoki zvaničnik Šin Beta, koji prvi put idu u Dohu na ovakvu misiju.
Netanjahuova odluka da dopusti delegaciji da ode kočila je od samog početka. Prema dogovoru s Hamasom, dvije su strane trebale započeti pregovore o drugoj fazi prošlog ponedjeljka. Netanjahu je nekoliko dana vijećao hoće li dopustiti sastanak u Dohi.
U posljednji trenutak, prošle subote, nakon telefonskog razgovora s američkim izaslanikom Stivom Vitkofom, njih su dvojica odlučili odustati od susreta u Kataru u korist ličnog susreta njih dvojice u Vašingtonu. To se dogodilo u ponedjeljak.
Tek tada je odlučeno da se tokom vikenda u Dohu pošalje izraelski tim, što je trebalo signalizirati napredak u pregovorima. Međutim, Netanjahuovi saradnici rekli su tada da delegacija neće dobiti nikakav mandat dok se vlada ne sastane sljedeće sedmice.